Coraz popularniejszym sposobem na przedłużanie świeżości produktów, które normalnie szybko by się zepsuły, jest pakowanie próżniowe. Czas przechowywania zależy od rodzaju pakowanego artykułu, różni się on od kilku dni do nawet kilku miesięcy! Zalety tego sposobu przechowywania produktów spożywczych to m.in. zachowanie smaku i walorów po dłuższym czasie oraz niskie koszty i prostota. Specjalne woreczki, pudełka lub pakowarka są potrzebne do zastosowania tej metody. Jeśli już zdecydowałeś się na pakowanie próżniowe, zastanawiasz się pewnie, jak długo można przechowywać różne produkty.
Na czym polega pakowanie próżniowe?
Zasada pakowania próżniowego jest prosta. Pierwszym krokiem jest usunięcie powietrza z opakowania, czy to woreczków, czy pudełek, a następnie szczelne zamknięcie ich. Do tego celu możemy użyć zgrzewarek próżniowych lub specjalnych pomp do usuwania powietrza. Obydwie metody są równie skuteczne i efektywne, niezależnie od tego, czy pakujemy w folię czy w plastikowe pudełka.
Co można przechowywać próżniowo?
Jest to jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie osoby nieprzekonane do pakowania żywności w próżni. Praktycznie wszystko można pakować w ten sposób - warzywa, mięso, owoce, gotowe dania, pieczywo, wędliny czy ciasta. Największą zaletą tej metody jest wygoda, pozwalająca na zrobienie większych zapasów lub przechowywanie jedzenia na później, zamiast wyrzucania go.
Produkty pakowane próżniowo widzimy na co dzień w sklepach. Zamykane hermetycznie wędliny, sery czy mięso zachowują nie tylko dłuższą świeżość, ale także więcej składników odżywczych, smaku, koloru, wagi i konsystencji. Możemy w ten sposób pakować surowe produkty, półprodukty, gotowe dania oraz płyny. Po otwarciu są gotowe do spożycia lub dalszej obróbki, w zależności od ich rodzaju i miejsca przechowywania.
Produkty sypkie i suche, takie jak kasza, ryż czy mąka, szybko absorbuje wilgoć, dlatego ważne jest pakowanie ich w szczelne pojemniki. Natomiast pieczywo i ciasta potrzebują odpowiedniego poziomu wilgoci, co ułatwia pakowanie próżniowe.
Pakowanie próżniowe pozwala przedłużyć świeżość orzechów, serów czy mięsa, które pod wpływem powietrza szybko tracą swoje właściwości. Z drugiej strony, owoców i warzyw pomaga zachować ich świeżość, zapobiegając wysychaniu i utracie wartości odżywczych. To także wygodny sposób przechowywania ulubionych produktów.
Co można przechowywać próżniowo?
Jest to jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie osoby nieprzekonane do pakowania żywności w próżni. Praktycznie wszystko można pakować w ten sposób - warzywa, mięso, owoce, gotowe dania, pieczywo, wędliny czy ciasta. Największą zaletą tej metody jest wygoda, pozwalająca na zrobienie większych zapasów lub przechowywanie jedzenia na później, zamiast wyrzucania go.
O czym trzeba pamiętać?
Metoda hermetycznego zamknięcia nie wystarcza sama w sobie, by zapewnić długowieczność żywności - najlepsze efekty osiągniemy, łącząc ją z niską temperaturą w lodówce lub zamrażarce. Skutecznym rozwiązaniem jest podzielenie produktów na porcje, pakowanie próżniowe i przechowywanie w odpowiednich warunkach.
W przypadku suchych produktów, brak tlenu nie wystarcza - także ważne jest unikanie światła słonecznego. Dlatego ryże, cukier, kawa czy kasze najlepiej podzielić na mniejsze porcje, zapakować próżniowo i przechowywać w kuchennych szafkach.
Rodzaj produktu, a czas przechowywania
Wiesz już, że postawienie na pakowanie próżniowe wymaga posiadania woreczków, pojemników z pompką i pakowarki. Ciekawi cię, jak długo możesz przechowywać różne produkty? Jak długo zachowają świeżość hermetycznie zapakowane wędliny, owoce, chleb i drób? Nasza tabela zawiera odpowiedzi na te kluczowe pytania.
Pakowanie próżniowe – podsumowanie
Hermetyczne przechowywanie żywności jest znane od dawna i codziennie się z nim spotykamy. Obecnie mamy większe możliwości i lepszą wiedzę na temat pakowania żywności. Możemy wybierać spośród specjalnych pojemników, woreczków i zaawansowanych pakowarek, dostępnych w przystępnych cenach, zależnie od naszych potrzeb, portfela i miejsca w kuchni.
Jeśli często podróżujemy, mamy małe dzieci lub dużo gotujemy, warto zainwestować w pakowarkę, czyli zgrzewarkę z funkcją odsysania powietrza. Te niewielkie urządzenia można już kupić za kilkadziesiąt złotych, jednak czasami warto zapłacić więcej i wybrać sprawdzone i dostosowane do naszych wymagań urządzenie. Warto zwrócić uwagę na sposób odsysania powietrza, aby folia doskonale przylegała do produktów i były odpowiednio zamknięte. Również moc urządzenia oraz jakość folii i woreczków są ważne, powinny być dobrej jakości i mieć odpowiednią grubość.
Największą zaletą pakowania próżniowego jest oszczędność - zarówno pieniędzy, jak i żywności. Dzięki temu możemy kupić więcej owoców i warzyw, porcjować mięso czy zachować gotowe dania, których nie zjedliśmy. To prosty sposób, aby uniknąć marnowania jedzenia i zaoszczędzić pieniądze na kolejne zakupy.
Zobacz też:
Jak wyparzać butelki i smoczki? Sterylizacja butelek i smoczków
Jak można oszczędzać podczas robienia zakupów?