Wykończenie podłogi w domu czy mieszkaniu nabiera nowego wymiaru dzięki panelom podłogowym. Charakteryzują się nie tylko trwałością, lecz także różnorodnością wzorów. Jak skutecznie zadbać o ich długotrwały blask?

Jaki jest niezbędny sprzęt do mycia paneli?

Rozpoczynamy proces czyszczenia paneli poprzez staranne odkurzenie podłogi. Dzięki temu unikniemy nadmiernego zużycia wody oraz konieczności częstego wymieniania mopów. Jeśli nasze panele są narażone na zarysowania, warto zastosować odkurzacze z delikatnymi końcówkami lub roboty sprzątające.

Po zakończeniu odkurzania, przechodzimy do wilgotnego sprzątania. Jak najlepiej myć panele podłogowe? Specjaliści sugerują użycie dedykowanych detergentów. Kluczowe jest zachowanie zalecanej dawki, by uniknąć nadmiernego pienienia się i pozostawiania smug. Pamiętajmy, że panele nie lubią nadmiaru wody – mop powinien być dokładnie odciśnięty. Aby uniknąć zacieków, myjmy panele w kierunku wzorów na ich powierzchni. Octowe rozwiązanie również działa – to naturalny środek od lat stosowany do czyszczenia. Doskonale sprawdza się na panelach, choć ważne są właściwe proporcje wody i octu. Proporcja to szklanka octu na 5-litrowe wiadro. Jeśli nie przepadamy za zapachem octu, dodajmy odrobinę olejku eterycznego i dobrze przewietrzmy pomieszczenie po sprzątaniu.

Czy mopem parowym można myć panele?

Rozpowszechnionym przekonaniem jest, że mop oparty na parze nie nadaje się do mycia paneli. To jednak nieprawda – tego rodzaju urządzenie skutecznie spełnia swoją rolę w każdym gospodarstwie domowym, choć warto zainwestować w renomowaną markę.

Mopy parowe niższej jakości mogą wydobywać parę pod nadmiernym ciśnieniem, prowadząc do tworzenia się plam – w przypadku kafelków nie stanowi to większego problemu, jednak przy panelach istnieje ryzyko nadmiernego nasiąknięcia i puchnięcia.

Mopy parowe niosą ze sobą liczne korzyści: po pierwsze, dokładnie dezynfekują powierzchnie, które się czyści. Po drugie, nie wymagają użycia detergentów, co jest szczególnie ważne dla alergików oraz wrażliwych na chemiczne aromaty zwierząt domowych. Po trzecie, mopy parowe służą nie tylko do mycia podłóg, lecz dzięki specjalnym dodatkom, stanowią doskonałe narzędzie do skutecznego usuwania uporczywych zabrudzeń z fug w łazience czy trudno dostępnych zakamarków, jak na przykład drzwiczki zmywarki. Dodatkowym atutem tego sprzętu jest kompaktowa konstrukcja (w przeciwieństwie do tradycyjnego zestawu mopa i wiadra), co pozwala zaoszczędzić miejsce.

Jednym z często powtarzanych mitów jest to, że mop parowy nie może być stosowany do mycia paneli. Nie jest to prawdą – tego typu urządzenie doskonale sprawdzi się w każdym domu, warto jednak zainwestować w model renomowanej marki. Mopy parowe gorszej jakości mogą wyrzucać parę pod nadmiernym ciśnieniem i powodować powstawanie zacieków – na kafelkach nie stanowi to większego problemu, jednak w przypadku paneli może prowadzić do ich puchnięcia od nadmiaru wilgoci.

Jak umyć ciężkie do usunięcia plany?

Kiedy trudna do usunięcia plama pojawi się na powierzchni paneli podłogowych, nie zaleca się prób usuwania jej nierozcieńczonym detergentem. Gdy środek zmieszany z wodą nie jest w stanie skutecznie uporać się z zabrudzeniem, warto sięgnąć po mop oparty na parze. Warto również regularnie stosować środki nabłyszczające z polimerami na panelach – te składniki tworzą niewidoczną dla oka warstwę, która skutecznie zapobiega osadzaniu się brudu i ułatwia czyszczenie trwalszych zabrudzeń.

 

Zobacz również:

Czym myć podłogę?

Czym myć okna? Poznaj skuteczne sposoby