Skuteczne osuszenie włosów po myciu stanowi kluczowy aspekt, istotny zarówno dla estetyki fryzury, jak i zdrowia pasm. W momencie, gdy mamy dość czasu, proces suszenia nie stwarza problemu. Trudności pojawiają się, gdy musimy działać w pośpiechu i dysponujemy ograniczonym czasem na odpowiednie wysuszenie włosów. Ci, którzy dbają o kondycję swoich włosów, zdają sobie sprawę, że używanie suszarki na najwyższej temperaturze i przykładanie jej bezpośrednio do skóry głowy może przyspieszyć osuszanie, ale równocześnie przyczynić się do nadmiernego przesuszenia i nawet uszkodzenia włosów. W jaki sposób znaleźć balans i sprawnie osuszyć włosy, nie narażając ich na szkodliwe efekty? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą skrócić czas suszenia włosów.

Jak można usprawnić proces suszenia włosów?

Suszenie to proces, w którym woda zostaje odparowana z danego obiektu pod wpływem ciepła - w przypadku włosów. Chociaż temperatura jest kluczowym elementem, to nie jest jedynym. Szybki przepływ ciepłego powietrza przez włosy przyspiesza odparowywanie wilgoci. Dlatego ważna jest również siła nadmuchu w suszarce, która usprawnia ten proces. Jednak co można zrobić wcześniej, aby włosy były bardziej suche jeszcze przed użyciem suszarki? Przede wszystkim, dokładnie osusz włosy po umyciu. Ręcznik z bawełny lub mikrofibry może być tu pomocny, ponieważ te materiały szybko absorbuje wilgoć. Nie musisz pocierać ręcznikiem, aby wycisnąć wodę z włosów - to może być niekorzystne. Wystarczy delikatnie ugniatać pasma suchym ręcznikiem, a on będzie absorbował wilgoć. Alternatywnie, możesz owinąć włosy wokół głowy w sposób turbanu i zostawić go na kilka minut (np. podczas wykonywania innych czynności). Woda z włosów zostanie wchłonięta przez suchy ręcznik pod wpływem grawitacji.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem może być suchy, lekko podgrzany ręcznik. Zanim zaczynasz mycie włosów, połóż go na kaloryferze, aby był gotowy do użycia po myciu. W przypadku długich włosów, jeśli zauważysz, że ręcznik się nasączył, możesz sięgnąć po drugi.

Jak osiągnąć szybkie wysuszenie włosów suszarką?

Chociaż stosowanie najwyższej temperatury nie jest najlepszym wyborem dla zdrowia włosów, to jeśli zależy ci na błyskawicznym suszeniu, możesz na krótko sięgnąć po tę opcję. Przed tym jednak zastosuj kosmetyk termoochronny, który zabezpieczy włosy przed wysoką temperaturą. Upewnij się, że suszarka jest trzymana na odpowiednią odległość od głowy – około 20-30 cm. Przed rozpoczęciem suszenia, rozczesz włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach. Włosy ułożone w jednym kierunku przyspieszą proces suszenia, gdyż woda spłynie na ich końce. Pamiętaj o delikatnym przeczesywaniu palcami podczas suszenia, aby równomiernie ogrzewać je nawiewem suszarki.

Rozpocznij suszenie od nasady włosów, unieś głowę, aby pasma swobodnie spadały. Wiszące włosy szybciej odparowują wilgoć. Zaczynając od wyższej temperatury, stopniowo ją obniżaj w trakcie procesu suszenia, kończąc chłodnym powiewem. Siła nadmuchu może być wysoka, ale uważaj, aby nie rozwiewać włosów. Susz pasma w kierunku końcówek, aby domknąć łuskę keratynową i nadać blasku. Unikaj skierowywania suszarki na jedno miejsce zbyt długo i nie narażaj włosów na nadmierną temperaturę.

Czy suszenie jest szkodliwe dla włosów?

Jeśli zastanawiasz się, czy suszenie włosów suszarką jest szkodliwe, to nie tylko urządzenie, ale też sposób, w jaki je suszymy, ma znaczenie. Poprawne suszenie nie niszczy włosów. Problemy pojawiają się, gdy suszymy nieprawidłowo – pocieramy ręcznikiem, nie używamy termoochrony czy zbliżamy suszarkę zbyt blisko włosów. Nowoczesne suszarki mogą przynieść korzyści, zwłaszcza te z regulacją mocy i temperatury oraz elementami ceramicznymi i jonizacją.

Dlaczego warto suszyć włosy?

Choć suszenie włosów niską temperaturą byłoby idealne, to czasem potrzebujemy skorzystać z suszarki. Zgodnie z mitami, suszenie jest szkodliwe, jednak problem leży w niewłaściwym użytkowaniu. Warto wybierać suszarki z regulacją mocy i temperatury, by suszenie było skuteczne i zdrowe.

 

Zobacz również: 

Jaką suszarkę do włosów kupić?

Jaką lokówkę wybrać by nie niszczyła włosów?

Jakie efekty daje karbownica do włosów? 

Jak skutecznie dbać o włosy?