Urządzenie do kreacji fal i loków to nieodzowny element Twojego wyposażenia do stylizacji włosów. Różnorodność modeli na rynku jest imponująca. Choć na pierwszy rzut oka to proste urządzenie, wybór jest złożony - od grubości i powierzchni wałka, aż po innowacyjne funkcje ułatwiające obsługę i gwarantujące bezpieczeństwo. Wybór odpowiedniego modelu bywa wyzwaniem, stawiając pytania: Jaka lokówka dla krótkich, a jaka dla długich włosów? Jak uzyskać mocne skręty lub delikatne fale?

Co wziąć pod uwagę wybierając lokówkę?

Istnieje kilka kluczowych cech, które powinna mieć dobra lokówka. Mimo że w sklepach wciąż można znaleźć modele bez regulacji temperatury, obecnie to podstawowe udogodnienie. Dobra lokówka nie tylko tworzy piękne fale i loki, ale przede wszystkim chroni włosy. Różne typy włosów potrzebują różnych temperatur, więc wybierając urządzenie, warto wybrać takie, które pozwoli na dostosowanie ciepła. Kolejną ważną cechą jest powłoka, która powinna być delikatna dla włosów. Wybór idealnej lokówki zgodnej z tymi kryteriami może być wyzwaniem. Stylizacja za pomocą wysokiej temperatury to wystarczające obciążenie dla włosów, więc warto wybierać lokówki z powłokami ceramicznymi, teflonowymi, tytanowymi lub turmalinowymi. Ich gładka powierzchnia minimalizuje tarcie, zamyka łuski włosów, dodaje im połysku i zdrowego wyglądu.

Warto również zwrócić uwagę na dostępne opcje, takie jak jonizacja, która pomaga zwalczyć elektryzowanie się włosów, poprawiając ich strukturę i odporność na uszkodzenia. Ważne jest także rozważenie mocy urządzenia – wyższa moc oznacza szybsze nagrzewanie wałka, co jest istotne, szczególnie przy dużej ilości włosów. Przed nawinięciem kolejnego kosmyka na wałek, upewnij się, że urządzenie jest gotowe. Dla komfortu i łatwości użytkowania, zwróć uwagę na ergonomiczny kształt i wagę lokówki, by uniknąć niewygodnego trzymania urządzenia. Sprawdź, czy lokówka jest lekka, poręczna i czy posiada obrotowy przewód. Nie zapomnij o akcesoriach, takich jak ochronna rękawica czy etui, które umożliwia bezpieczne przechowywanie jeszcze ciepłego sprzętu.

Jaką lokówkę wybrać do krótkich włosów, a jaką do długich?

Którą lokówkę wybrać do swoich włosów? Zaskakująco, loki i fale można uzyskać nie tylko na długich lub półdługich kosmykach, ale także na krótkich pasmach. Którą średnicę wybrać dla krótkich i długich włosów? Choć wydaje się, że cieńszy wałek lepiej radzi sobie z krótszymi kosmykami, to nie zawsze jest prawdą. Kluczowe jest łatwe złapanie i skręcenie pasma. Przy kręconych lokach bez klapek, może to być trudne, szczególnie z naprawdę krótkimi włosami. W takim przypadku, lokówka stożkowa z cienkim wierzchołkiem i innym sposobem nawijania może być lepsza. Efekt skrętu również ma znaczenie.

Grubszym wałkiem osiągniemy większe loki lub subtelne fale. Cieńsze modele tworzą wyraziste, sprężyste loczki. Warto pamiętać, że ostateczny efekt często zależy od naszej finezji przy stylizacji i odrobiny wprawy. Kręcenie loków nie jest trudne, jednak równomierne nawijanie na początku może sprawić trudności. Dla początkujących przydatna może być klapka spotykana w klasycznych lokówkach (choć nie zawsze).

Lokówki stożkowe pozbawione klapki wymagają delikatnego przytrzymywania pasma palcami. Innym typem jest lokówka spiralna, która od samego początku układa włosy w równomierne skręty. Niektóre lokówki są łatwiejsze dla osób uczących się, ale z praktyką każde urządzenie pozwala stworzyć piękne loki.

Podsumowując, jeśli nie wiesz, która lokówka byłaby odpowiednia, zastanów się nad pożądanym efektem i wybierz narzędzie, które to osiągnie. Loki z tradycyjnego wałka są harmonijne i jednolite, natomiast lokówki stożkowe oferują bardziej fantazyjny, naturalny wygląd.

 

Polecamy również: Jak kręcić włosy za pomocą lokówki?