Jak wybrać najlepsze żelazko parowe? Poznaj 3 najważniejsze parametry, dzięki którym prasowanie stanie się czystą przyjemnością!

Żelazko parowe to urządzenie niezbędne w każdym domu. Za jego pomocą nie tylko pobędziesz się nieestetycznych zagnieceń z ubrań i odświeżysz je, ale i wyeliminujesz bakterie i alergeny, dzięki działaniu wysokiej temperatury. I choć mogłoby się wydawać, że wybór żelazka nie jest trudny, to poszczególne modele różnią się mocą, rodzajem materiału stopy czy natężeniem wytwarzania pary oraz dodatkowymi funkcjami, które decydują o wydajności żelazka i komforcie jego użytkowania. W tym artykule podpowiadamy, jakie żelazko parowe kupić, aby spełniło Twoje oczekiwania i służyło przez długie lata.

Moc żelazka dla szybkiego prasowania

Moc żelazka to najważniejszy, choć nie jedyny parametr, na który musisz zwrócić uwagę przed jego zakupem. Im wyższa moc żelazka, tym szybciej nagrzewa się i produkuje parę wodną. Najczęściej spotykane modele żelazek mają moc od 1000 W do 3200 W. Moc żelazka na poziomie 1000 W mają modele turystyczne, które, owszem, są niewielkie i mobilne, ale mało wydajne w warunkach domowych.

A zatem jak wybrać żelazko, żeby było wydajne i szybko się nagrzewało? Najlepszym wyborem będzie żelazko parowe o mocy w granicach 2000 W, które nagrzeje się w ciągu minuty i nie zużyje dużo energii, a przy tym skutecznie wyprasuje kilogramy ubrań np. Russell Hobbs One Temperature 2600 W. Z kolei żelazka parowe o mocy 3000-3200 W, takie jak Adler 3000 W Anti-Calc Anti-Drip, są w pełni gotowe do prasowania w zaledwie kilka sekund od włączenia, co pozwali Ci zaoszczędzić czas, zwłaszcza gdy spieszysz przed wyjściem do pracy czy na spotkanie towarzyskie. 

Stopa żelazka, czyli materiał materiałowi nierówny

Jeśli zastanawiasz się, jakie żelazko wybrać, aby dobrze służyło przez długie lata, zdecydowanie postaw na modele sprawdzonych producentów sprzętu AGD, dzięki czemu będziesz miał pewność, że zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów. Przede wszystkim zwróć uwagę, z jakiego materiału wykonana jest stopa żelazka, która umożliwia łatwy poślizg po materiale ubrań, nie niszczy ich i jest odporna na zarysowania. 

Najczęściej spotykana na rynku jest stopa ceramiczna, która równomiernie rozprowadza ciepło, gwarantuję dobry poślizg przy minimalnym użyciu siły i może prasować materiały gładkie i z fakturą od lnu aż po jedwab. Co więcej, stopa ceramiczna jest bardzo wytrzymała i odporna na zarysowania, dzięki czemu w trakcie prasowania nie musisz martwić się, że uszkodzisz ją przez guziki i suwaki, przez co Twoje żelazko parowe szybko powędruje do kosza. Popularna jest także stopa żelazka stalowa, która równie szybko nagrzewa się i zapewnia dobry poślizg, niemniej jednak łatwo ją zarysować, a dodatkowo może przypalać delikatniejsze tkaniny. Z kolei często spotykana stopa teflonowa dobrze prowadzi się po różnego rodzaju tkaninach oraz nie powoduje ich „wyświecenia się”, jest równie podatna na zarysowania, jak stopa stalowa, przez co może przypalać ubrania i pozostawić na nich nieestetyczne ślady.

A zatem, jeśli chcesz wybrać najlepsze urządzenie, wydajne i bezpieczne dla Twoich ubrań, zdecydowanie postaw na wysokiej jakości żelazko parowe ze stopą ceramiczną, zwłaszcza gdy powłoka stopy jest dodatkowo wzmacniana, jak w modelu Russell Hobbs One Temperature 2600 W.

Natężenie wytwarzania pary do najtrudniejszych zagnieceń

Jak wybrać żelazko, które w szybki i łatwy sposób pozwoli Ci pozbyć się najbardziej uporczywych zagnieceń, a także wyprasować rozwieszone zasłony? Przed zakupem konkretnego modelu koniecznie zwróć uwagę na natężenie wytwarzania pary wodnej, która zmiękcza włókna tkanin, a tym samym ułatwia prasowanie zagnieceń. Ekonomiczne modele wyrzucają ok. 25g/min, jak w przypadku żelazka Philips GC1740/20 Easy Speed 2000 W oraz Zelmer Zir2600 Glidepro 2600 W z dodatkowym wyrzutem pary, co ułatwia prasowanie w pionie. Jeśli zależy Ci na błyskawicznym rozprasowaniu zagnieceń, także tych na rozwieszonych zasłonach, możesz sięgnąć po żelazka parowe, które wytwarzają parę na poziomie 40-45 g/min i więcej np.: Philips GC4544/80Russell Hobbs Power Steam Ultra 20630-56 oraz Philips Azur GC4556/20.

Jakie żelazko wybrać? Pozostałe funkcjonalności

Moc, materiał stopy i natężenie wytwarzania pary to najważniejsze parametry żelazka parowego, na które powinieneś zwrócić uwagę przy jego wyborze, ale nie jedyne. Równie istotna będzie możliwość regulacji temperatury, co obecnie jest standardem w większości modeli, a która to funkcja jest niezależna od mocy żelazka. Najczęściej oznaczają ją trzy kropki: pierwsza odpowiada temperaturze ok. 110˚C, druga 150˚C, a trzecia 200˚C. Warto także zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę — im większa pojemność, tym dłuższy czas prasowania z użyciem pary wodnej, ale i tym cięższe żelazko. Równie istotne jest automatyczne wyłączanie żelazka, które zagwarantuje Ci bezpieczeństwo użytkowania, nawet jeśli zapomnisz o włączonym żelazku. Zwróć także uwagę na długość kabla, która zapewni Ci komfort prasowania w różnych, trudniej dostępnych częściach domu lub wybierz żelazko bezprzewodowe.

Przydatnymi funkcjonalnościami będą także: blokada kapania,  dodatkowy wyrzut pary czy system antywapienny. Jeśli zatem bliżej przyjrzysz się parametrom żelazek dostępnych na rynku, z pewnością uda Ci się wybrać model idealny dla Twoich potrzeb, który posłuży Ci przez długo lata.