Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie: Jak działa saturator?
Tym, którzy pamiętają czasy PRL, saturator kojarzy się z wielkim wózkiem na ulicach, które wytwarzały orzeźwiającą wodę gazowaną, był to pożądany produkt, obok którego w upalny dzień mało kto przechodził obojętnie. Tym bardziej że woda gazowana była dostępna w różnych wersjach smakowych, zainteresowanych było jeszcze więcej.
Aktualnie saturatory to kompaktowe urządzenia, które wyglądem przypominają przepływowy ekspres do kawy. Ważnymi częściami saturatoranaboje CO2, oraz dedykowane butelki na wodę. Saturatory to urządzenia, które w większości nie wymagają zasilania, wystarczy podłączyć nabój z gazem CO2 i pozwolić dwutlenkowi węgla dostać się pod wysokim ciśnieniem do butelki z wodą, dzięki czemu po naciśnięciu przycisku otrzymujemy nasyconą, orzeźwiającą wodę gazowaną.

Jak działa domowy saturator? Zasada działania saturatora jest bardzo prosta. Urządzenie poprzez naboje wypełnione gazem spożywczym CO2 nasyca wodę, wystarczy zaledwie kilka chwil, by zwykłą wodę z kranu zamienić z orzeźwiającą wodę gazowaną. Poziom zagazowania wody, zależy całkowicie od Ciebie. Przycisk uwalniający gaz możesz wciskać, dopóki nie osiągniesz takiej ilości bąbelków, na jakiej Ci zależy.Jak zrobić własny gazowany napój smakowy? Saturator najczęściej wykorzystuje się do domowej produkcji wody gazowanej. Przygotowanie wody sodowej w domu jest bowiem wyjątkowo łatwe. Jak zrobić domowy napój z pomocą saturatora? Wystarczy, że do szklanej butelki nalejemy wodę. Najlepiej sprawdzi się woda filtrowana. Woda z dzbanka filtrującego będzie lepsza w smaku, niż ta prosto z kranu. Jednak, gdy nie przeszkadza nam specyficzny posmak kranówki, nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie z niej przyrządzać naszą domową wodę sodową. Butelkę z wodą montujemy w saturatorze i uruchamiamy urządzenie, które pracując, nasyca wodę gazem. Miłośnicy wód smakowych również nie będą zawiedzeni, bo uzyskanie słodkiego napoju jest równie proste. Do gotowej wody sodowej dolewamy syrop o ulubionym smaku i to wszystko. W ten sposób możemy uzyskać nawet smak zbliżony do popularnych kolorowych napojów, takich jak Sprite, Mirinda czy Pepsi.


 

Powiązane artykuły: