Szybkowar, praktyczne urządzenie doceniane przez osoby, które cenią skrócony czas gotowania. Dzięki wyższemu ciśnieniu proces gotowania odbywa się błyskawicznie. Jednak zalety tego sprzętu to nie tylko oszczędność czasu. W niniejszym przewodniku omawiamy korzyści posiadania szybkowaru oraz różnorodność dań, jakie można przygotować.

Co to jest szybkowar i co sprawia, że jest on wyjątkowy?

Przed omówieniem potraw do gotowania w szybkowarze, zrozummy, czym jest ten sprzęt i dlaczego gwarantuje szybsze gotowanie niż zwykły garnek. Szybkowar to naczynie, w którym różnorodne dania gotują się znacznie krócej niż w tradycyjnym garnku. Czas przygotowania skraca się nawet o 70%, w zależności od potrawy. To ogromne ułatwienie, zwłaszcza kiedy czas jest cenny. Tajemnicą szybkowaru jest szczelność, generująca wysokie ciśnienie, co prowadzi do gotowania w wyższej temperaturze. Dzięki tej zasadzie fizycznej, gotowanie jest znacznie szybsze, bez względu na rodzaj produktu – mięso, warzywa i inne. Zaskakująco, szybkowar to nie nowość, bowiem już pod koniec XVII wieku Denis Papin, jego twórca, użył go po raz pierwszy. Garncarz przez lata nazwał go "kociołkiem Papina". Warto zauważyć, że tamten prototyp różni się znacznie od dzisiejszych garnków do szybkiego gotowania.

Dlaczego warto mieć szybkowar? Jego wady i zalety

Samo określenie "szybkowar" sugeruje szybkie gotowanie, lecz to tylko początek korzyści; przyspieszony proces gotowania ma wiele innych pozytywnych efektów. Najważniejsze to zachowanie większej ilości składników odżywczych w potrawach, dzięki temu, że para nie usuwa ich tak jak przy standardowym gotowaniu. Dania przyrządzone w szybkowarze emanują silniejszym aromatem, utrzymują swój naturalny kolor i doskonałą konsystencję – nie są ani zbyt twarde, ani przegotowane.

Oprócz korzyści zdrowotnych i estetycznych, szybkowar oferuje oszczędność czasu – kluczowy powód, dla którego wiele osób go wybiera. Szybsze gotowanie oznacza także mniejsze zużycie energii, czy to w postaci prądu czy gazu. To ekonomiczne zalety to kolejny argument za korzyściami wynikającymi z używania szybkowaru. Chociaż na krótką metę te oszczędności wydają się niewielkie, to na przestrzeni lat gotowania w szybkowarze mogą przyczynić się do znacznego zaoszczędzenia zarówno czasu spędzonego w kuchni, jak i kosztów związanych z mediowymi rachunkami.

Szybkowar to także prostota procesu gotowania. Umieszczenie składników w garnku z niewielką ilością wody, zakrycie pokrywką i dokładne zamknięcie to podstawa. Mimo wyższego ciśnienia w garnku, nowoczesne szybkowary są bezpieczne dzięki zaworom bezpieczeństwa. W przypadku przekroczenia bezpiecznej wartości ciśnienia, nadmiar pary jest uwalniany przez zawór, wydając charakterystyczny syk. Proces gotowania przebiega automatycznie, a wyjątkiem jest jedynie chęć sprawdzenia gotowości potrawy, co może wymagać odkręcenia garnka – proces mniej wygodny niż przy tradycyjnym gotowaniu.

Szybkowary są wykonane z wytrzymałych i łatwych do czyszczenia materiałów. Większość części można zmywać w zmywarce, co jest wygodne. Obsługa jest prosta, bez względu na to, czy mamy model gazowy czy elektryczny. Wnioskując, gotowanie w szybkowarze niesie ze sobą wiele zalet i praktycznie nie ma wad, może poza wyższą ceną w porównaniu z tradycyjnymi garnkami.

Co można ugotować w szybkowarze?

Jeśli dotąd szybkowar był ci obcy, możesz zastanawiać się, do czego właściwie służy. Tymczasem ten sprzęt oferuje szeroki zakres zastosowań. Oprócz ziemniaków na obiad gotowanych w zaledwie 7-10 minut, w szybkowarze możesz przygotować mięso, ryby, gulasze, zupy, duszone warzywa (np. marchewkę z groszkiem), gołąbki i inne dania. Prawie wszystko, co gotujesz w standardowym garnku, jest możliwe do ugotowania w szybkowarze. Wyjątkiem są produkty, które znacząco zmieniają objętość podczas gotowania, np. kasza czy ryż – w tych przypadkach warto kierować się wskazówkami producentów. Szybkowary elektryczne z automatycznymi programami gotowania często posiadają dedykowane programy na ryż czy kaszę, z których warto skorzystać, przestrzegając instrukcji dotyczących procesu gotowania.