Facebook Pixel
Golarki męskie

Golarki męskie

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 5

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 5

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Golarka męska

Jeszcze sto lat temu do golenia zarostu mężczyźni na całym świecie używali brzytwy lub ręcznych maszynek uzbrojonych w jednorazowe żyletki. Golenie w taki sposób wymagało staranności, precyzji i uwagi, aby nie zaciąć się ostrymi narzędziami i równocześnie ogolić się dokładnie, nie pozostawiając zarostu.

 

Ten element codziennej toalety wymagał więc sporo czasu, dlatego popularnością cieszyły się zakłady balwierskie, gdzie golarze zajmowali się usuwaniem zarostu, głównie za pomocą brzytwy.

 

To zmieniło się dopiero w 1928 roku, gdy pewien amerykański żołnierz, Jacob Schick opatentował projekt golarki elektrycznej, nad którą pracował od kilku lat. Golarka była zbudowana z miniaturowego silnika, który wprawiał w ruch oscylacyjny blok żyletek. Golarka początkowo nie zdobyła wielkiej popularności – kosztowała aż 25 dolarów, co w tamtych czasach było niezłym majątkiem, ale z czasem zrewolucjonizowała codzienność mężczyzn.

 

Zaledwie trzy lata później golarka oparta na patencie Schicka została wprowadzona na rynek przez markę Remington Rand, a już kilka lat później pojawiły się maszynki z dodatkową głowicą, golarki dla kobiet oraz takie, którymi można było golić się na sucho (bez użycia mydła lub pianki).

 

W kolejnych latach pojawiały się coraz to bardziej nowatorskie rozwiązania – w 1940 Alexander Horovitz z firmy Philips wymyślił golarkę z obrotową głowicą, działającą na nieco innej zasadzie niż golarka oscylacyjna. Obrotowa głowica wyposażona w ostrza, schowana pod siatką pozwalała golić się szybciej. W golarkach oscylacyjnych pojawiła się natomiast siatka chroniąca skórę przed uszkodzeniami i zacięciami, tzw. folia. Stąd nazwa golarek foliowych.

Jaką golarkę męską wybrać – foliową czy rotacyjną?

Do dziś te dwie technologie: golarka z obrotową głowicą, czyli rotacyjna oraz golarka oscylacyjna, czyli foliowa; są wiodącymi i najbardziej skutecznymi technologiami zastosowanymi do golenia. Trudno ocenić, która z nich jest skuteczniejsza, szybsza i bardziej praktyczna bowiem oba rodzaje wykonują swoje zadanie nadzwyczaj dobrze. Zwłaszcza że przez wiele lat obie technologie były równomiernie rozwijane, aż osiągnięto optymalną formę.

Golarka foliowa

Golarka foliowa działa na podobnej zasadzie jak pierwsza golarka wymyślona przez Jacoba Shicka. Silnik elektryczny (w lepszych golarkach magnetyczny) porusza głowicą lub głowicami wyposażonymi w blok ostrzy znajdujący się pod drobną siateczką zwaną folią. Golarkę przykłada się do twarzy, zarost trafia w otwory w siateczce i jest obcinany przez ostrza. Dzięki zastosowaniu delikatnej i elastycznej siatki skóra unika podrażnień. Współczesne golarki foliowe wykorzystują dwa, trzy, a w najwyższych modelach takich jak Braun Series 9 Pro pięć elementów golących, które zwiększają skuteczność i dokładność golenia.

 

Golarki foliowe charakteryzują się dużą precyzją i skutecznością oraz łatwością użycia. Golarki foliowe golą bliżej skóry, ale nadają się głównie do zarostu rosnącego w jedną stronę, a golenie za ich pomocą trwa nieco dłużej.

 

Trzeba jednak pamiętać, że zarówno ostrza, jak i folia z czasem ulegają zużyciu i wymagają wymiany, a aby golarka służyła jak najdłużej, należy ją regularnie czyścić. Aby to zrobić, wystarczy zdjąć nakładkę z folią i przeczyścić, lub przepłukać (jeśli producent dopuszcza takie działanie) głowicę z ostrzami, po czym pozostawić ja do wyschnięcia.

 

Zalety golarki foliowej:

  • duża precyzja golenia
  • duża skuteczność golenia bliżej skóry
  • łatwość czyszczenia i wymiany głowic

 

Wady golarki foliowej:

  • golenie zajmuje więcej czasu niż w przypadku golarki z obrotową głowicą
  • folię należy wymieniać co jakiś czas, aby uniknąć zacięć i podrażnień
  • nadaje się głównie do zarostu rosnącego w jednym kierunku

Golarka rotacyjna (z obrotową głowicą)

Golarki rotacyjne, czyli te wyposażone w obrotową głowicę posługują się okrągłymi, obrotowymi ostrzami znajdującymi się pod siatkowym talerzykiem. Działają na zasadzie podobnej do… kosiarki do trawy, z tym że nasza skóra chroniona jest przez gładką i drobną siatkę. Współczesne golarki rotacyjne wyposażone są nawet w trzy głowice golące. W wyższych modelach golarek głowice te są ruchome, aby jeszcze lepiej dopasować się do kształtu twarzy i golić jeszcze dokładniej.

 

Golarka rotacyjna goli szybko i skutecznie, przez co jest lubiana przez osoby, które na co dzień bardzo się spieszą, jedna jej precyzja nie jest tak wysoka, jak w przypadku golarek foliowych i dużo trudniej modelować zarost. W zamian golarki tego typu lepiej radzą sobie z nieuporządkowanym zarostem, który rośnie w różnych kierunkach.

 

Podobnie jak w przypadku golarki foliowej należy dbać o stan i czystość golarki rotacyjnej. Oznacza to regularne czyszczenie głowicy z resztek zarostu. Na szczęście większość głowic współczesnych golarek rotacyjnych można po prostu umyć pod bieżącą wodą i osuszyć. Uwaga: Nigdy nie używaj do osuszania ręcznika ani papieru – to może uszkodzić elementy maszynki. Wystarczy strzepnąć nadmiar wody i poczekać aż wyschnie.

 

Zalety golarki rotacyjnej (z obrotową głowicą):

  • szybkie i dokładne golenie dzięki pokryciu sporej powierzchni
  • ruchome głowice dobrze dopasowują się do kształtu twarzy
  • radzi sobie z zarostem rosnącym w różnych kierunkach

 

Wady golarki rotacyjnej:

  • precyzyjne golenie i modelowanie zarostu raczej trudne
  • nie goli tak blisko skóry, jak golarka foliowa
  • czyszczenie jest bardziej skomplikowane niż w przypadku maszynki foliowej

 

Zupełnie inną kategorią są trymery do zarostu, które pozwalają skracać, równać i modelować zarost wedle własnego uznania, ale nie golą na gładko. Działają one na zasadzie typowych maszynek fryzjerskich, z ruchomą, poruszającą się na boki głowicą (nożem). Nie sprawdzają się podczas codziennego golenia, zostawiają około milimetra zarostu i nie są tak dokładne, jak golarki foliowe lub rotacyjne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie golarki?

Nowoczesne golarki foliowe czy też z obrotową głowicą są stale rozwijane o nowe rozwiązania i usprawnienia, które pomagają golić szybciej i skuteczniej. Pomijając kwestie zastosowanych technologii – każdy producent ma swoje rozwiązania w temacie ostrzy (na przykład ceramiczne, diamentowe, stalowe, tytanowe) oraz napędu (silniki konwencjonalne lub magnetyczne), czy systemu czyszczenia, ale są cechy wspólne, które mają maszynki każdego producenta i to właśnie na nie powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

 

  1. Zasilanie akumulatorowe – maszynki zasilane ze wbudowanego akumulatora są znacznie bardziej praktyczne niż te zasilaniem przewodowym. Można ich używać w każdym miejscu nawet pod prysznicem (jeśli jest wodoodporna).
  2. Wodoodporność – maszynki renomowanych producentów takich jak Braun, Remington, Babyliss czy Philips często są całkowicie wodoodporne. To oznacza, że możesz używać ich nawet pod prysznicem, lub golić się przy użyciu pianki do golenia, a po rozebraniu możesz je wyczyścić i wypłukać pod bieżącą wodą.
  3. Pojemność akumulatora – większość golarek dysponuje akumulatorem, który umożliwia około 60 minut ciągłej pracy.
  4. Ruchoma głowica – wyższe modele golarek męskich (również foliowych) wykorzystują ruchomą głowicę, aby jeszcze lepiej dopasować się do kształtu twarzy.
  5. Baza ładująca – znacznie ułatwia codzienne ładowanie maszynki. Wystarczy po skończonym goleniu ustawić golarkę na bazie ładującej by była gotowa do użycia następnego dnia.
  6. Wskaźnik naładowania – informuje o tym, ile pozostało do całkowitego rozładowania akumulatora. Może być w formie podświetlanej skali belkowej lub cyfrowego wyświetlacza.
  7. Łatwość czyszczenia – dobrze, jeśli maszynkę można myć pod bieżącą wodą, a rozbieranie jej do wyczyszczenia nie nastręcza problemów i nie jest skomplikowane. Mile widziane są akcesoria do czyszczenia takie jak miotełka. Wyższe modele renomowanych producentów, takie jak Braun Series 8 oferują również specjalne bazy i płyny czyszczące, które pomagają utrzymać maszynkę w dobrej kondycji na co dzień.
  8. Dostępność części zamiennych – renomowani producenci oferują dużą ilość części zamiennych w postaci folii, głowic i ostrzy, które należy wymieniać, gdy się zużyją. Najtańsze golarki mało znanych producentów mogą być problematyczne w kwestii części zamiennych.
  9. Gwarancja – golarki podobnie jak inne artykuły AGD/RTV objęte są dwuletnią gwarancją, jednak niektórzy producenci pewni swoich produktów oferują przedłużony, lub rozszerzony zakres gwarancji.
  10. Trymer – dodatkowe wyposażenie w postaci trymera przydaje się, gdy chcesz wymodelować lub wyrównać zarost w okolicy uszu, lub wąsów. Większość golarek ma wbudowany, rozkładany dodatkowy trymer.

A zatem jaka jest najlepsza męska golarka? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale jeśli maszynka do golenia spełnia większość wyżej wymienionych wymagań i cech, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będziesz z niej bardzo zadowolony, a na dodatek posłuży ci przez długie lata.

Najlepsze golarki męskie w Esiteo.pl

W ofercie sklepu esiteo.pl znajdziesz męskie golarki rotacyjne i foliowe, z głowicą ruchomą, trymery i golarki podróżne o niewielkich rozmiarach, a nawet trymery do uszu i nosa, w bardzo atrakcyjnych cenach. Golarka to również doskonały pomysł na podarunek dla bliskiej osoby, który doceni jeśli poświęca sporo czasu na codzienną toaletę związaną z goleniem zarostu.