Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Wiele ludzi uznaje elektryczną szczoteczkę do zębów za zbędny gadżet, przeceniając tradycyjne manualne metody mycia. Niemniej jednak, to urządzenie umożliwia nam o wiele skuteczniejszą i łatwiejszą pielęgnację zębów niż tradycyjna szczoteczka. Dzięki niej, zadanie mycia zębów staje się prostsze, ponieważ szczoteczka wykonuje większość pracy za nas, eliminując potrzebę wykonywania ruchów w okrężnych ruchach czy usuwania resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Niemniej jednak, zakup szczoteczki elektrycznej to tylko pierwszy krok, bowiem kluczowe jest jej właściwe wykorzystanie. W naszym poradniku dowiesz się, jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Zalety i wady posiadania szczoteczki elektrycznej

Istnieje wiele osób, które jeszcze nie mieli okazji wypróbować elektrycznej szczoteczki do zębów, ale błędnie uważają, że to tylko kolejny niepotrzebny gadżet. Tymczasem korzystanie z niej może znacząco poprawić higienę jamy ustnej. Szczoteczka wykonuje więcej ruchów, co sprawia, że dokładniej czyści zęby. Jest to zdecydowanie bardziej skuteczne i szybsze niż tradycyjne mycie – to właśnie największe zalety elektrycznych szczoteczek. Co więcej, nowoczesne modele posiadają różne prędkości i tryby działania, które służą różnym celom, takim jak usuwanie płytki nazębnej, wybielanie czy delikatna pielęgnacja zębów wrażliwych.

Zalety szczoteczek elektrycznych

Pomimo że szczoteczki elektryczne są znacznie droższe niż manualne, to ich zakup jest jednorazowy, a regularnie wymieniamy jedynie główkę szczoteczki. Dodatkowo, nie ponosimy kosztów związanych z wymianą baterii, ponieważ szczoteczki elektryczne są ładowane indukcyjnie, a ich akumulatory mają długą żywotność. To sprawia, że są doskonałym wyborem nawet na dłuższe wyjazdy - jedno ładowanie wystarcza na 2-3 tygodnie.

 

Wady szczoteczek elektrycznych

Czy istnieją jakieś wady szczoteczek elektrycznych? Na pewno jednym z mankamentów jest konieczność pilnowania, aby urządzenie było naładowane. Jednak współczesne modele często posiadają wskaźnik naładowania, co ułatwia nam zapamiętanie tego zadania. Wystarczy postawić szczoteczkę na ładowanie po wieczornym myciu, aby rano mieć ją w pełni naładowaną i gotową do użycia. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem szczoteczki elektrycznej, możemy być pewni, że to inwestycja, która po prostu się opłaca.

Szczoteczki magnetyczne

Szczotkowanie zębów może stać się bardziej przyjemne i komfortowe dzięki szczoteczkom magnetycznym Oral-B iO. Te innowacyjne urządzenia wykorzystują mikrowibracje włókien, które jednocześnie skutecznie i delikatnie czyścą powierzchnię zębów. Dodatkowo, ich nowoczesny wygląd i interaktywny wyświetlacz pomagają dbać o odpowiednią technikę mycia oraz zdrowy, piękny uśmiech.

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną

Zanim omówimy technikę mycia, skupmy się na różnych typach szczoteczek elektrycznych. Przed pojawieniem się szczoteczek sonicznych dominowały modele z okrągłą, rotacyjną główką, poruszającą się oscylacyjnie. Później wprowadzono pulsację, dzięki czemu proces mycia zębów stał się bardziej dokładny i szybszy. Inny typ to szczoteczki soniczne, których główka przypomina tradycyjną szczoteczkę. Technika mycia różni się nieco w zależności od typu urządzenia, ale nie jest to skomplikowane.

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną z rotacyjną główką? Po nałożeniu pasty, przystawiamy główkę do każdego zęba kolejno, czyścimy go z każdej strony przez kilka sekund. Wiele szczoteczek ma timer, który mierzy 30 sekund, ułatwiając równomierne podzielenie jamy ustnej na cztery części i poświęcenie na każdą z nich odpowiedniej ilości czasu. Równie prosta jest technika mycia dla modeli sonicznych.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną soniczną? Dzięki tysiącom drgań, urządzenie wykonuje ruchy wymiatające. Liczba ruchów jest znacznie większa niż w przypadku szczoteczek rotacyjnych, co skutkuje dokładnym oczyszczeniem każdej powierzchni. Główkę z pastą przykładamy do powierzchni zęba pod kątem około 45 stopni, pamiętając o tym, aby nie dociskać zbyt mocno, gdyż to nie nacisk decyduje o skuteczności czyszczenia.

Istnieje kilka różnych technik mycia zębów, które można stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty. Oto opis kilku popularnych technik:

Technika klasyczna (pozioma):

Umieść szczoteczkę poziomo na zębach, przy linii dziąseł.

Delikatnie przesuwaj szczoteczkę w stronę krawędzi zęba, wykonując krótkie ruchy w przód i w tył.

Powtarzaj ten ruch na wszystkich zębach, zarówno z przodu, jak i z tyłu jamy ustnej.

Technika Bassa (45-stopni):

Umieść szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł.

Wykonuj delikatne, krótkie ruchy wibracyjne, przesuwając szczoteczkę w kierunku linii dziąseł i zębów.

Skup się na czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i linii dziąseł.

Technika Sulcus (poziomo na dziąsłach):

Umieść szczoteczkę poziomo na dziąsłach, przy brzegu zęba.

Delikatnie przesuwaj szczoteczkę w przód i w tył, koncentrując się na czyszczeniu przestrzeni między zębem a dziąsłem.

Ta technika jest szczególnie skuteczna w zapobieganiu chorobom dziąseł.

Technika kolistego ruchu:

Umieść szczoteczkę poziomo na zębach.

Wykonuj małe, okrężne ruchy wokół każdego zęba, skupiając się na usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów.

 

Co wziąć pod uwagę kupując szczoteczkę elektryczną?

Decyzja między szczoteczką soniczną a rotacyjną zależy od naszych indywidualnych preferencji, ponieważ trudno jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest bardziej skuteczna. Ważne jest dopasowanie odpowiedniej końcówki, które w dużej mierze wpłynie na efektywność korzystania ze szczoteczki. Zarówno dla modeli sonicznych, jak i tradycyjnych szczoteczek elektrycznych, dostępne są różne rodzaje główek, różniące się układem włosia, długością czy twardością. Niektóre są mniejsze i świetnie radzą sobie z czyszczeniem przestrzeni między zębami i trudno dostępnych miejsc, podczas gdy większe pozwolą na szybsze umycie zębów. Przy zakupie szczoteczki elektrycznej warto zwrócić uwagę na dostępne końcówki oraz rodzaj ruchów, jakie wykonuje dany model (np. rotacyjne, rotacyjno-oscylacyjne czy rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjne dla modeli tradycyjnych). Teoretycznie, im więcej ruchów na minutę, tym większa skuteczność mycia. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na przydatne funkcje, takie jak wskaźnik naładowania lub ładowania, timer oraz różne tryby pracy "do zadań specjalnych" - na przykład do czyszczenia płytki nazębnej, usuwania kamienia czy delikatny tryb dla wrażliwych dziąseł. Zanim omówimy technikę mycia, skupmy się na różnych typach szczoteczek elektrycznych. Przed pojawieniem się szczoteczek sonicznych dominowały modele z okrągłą, rotacyjną główką, poruszającą się oscylacyjnie. Później wprowadzono pulsację, dzięki czemu proces mycia zębów stał się bardziej dokładny i szybszy. Inny typ to szczoteczki soniczne, których główka przypomina tradycyjną szczoteczkę. Technika mycia różni się nieco w zależności od typu urządzenia, ale nie jest to skomplikowane.

 

Zobacz też:

Jak mieć zdrowe i białe zęby? Skuteczne porady

Co to jest irygator i czy go potrzebujesz?

Szczoteczka soniczna do zębów - jak działa?

 

Udostępnij tę treść

Ładowanie...