Dobry temat dla tych, którzy pragną porannej pobudki i sprawnego działania to kawa. Ponoć doskonale budzi i ułatwia funkcjonowanie. Espresso z kolei, nawet po obfitej kolacji, świetnie wpływa na trawienie i nie zawsze musi działać pobudzająco. W okresie "szarych poranków" pije się ją często, ciesząc się jej aromatem i mocą, które postawią na nogi każdego śpiocha. Doskonale sprawdza się również w podróży samochodem, gdyż można ją zabrać ze sobą w termosie. Zastanawiamy się jednak, czy lepiej wybrać ekspres do kawy do zabudowy, czy może wolnostojący. Warto zatem dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Zanim porównamy

Przed podjęciem decyzji, czy wybrać ekspres do kawy do zabudowy, czy wolnostojący, warto sobie zadać kilka pytań. Określ, jak często pijesz kawę, aby wybrać ekspres o odpowiedniej pojemności zbiornika na wodę lub taki, do którego wlewana jest woda tuż przed przygotowaniem napoju. Kolejną ważną kwestią jest liczba osób spożywających kawę, gdyż to wskaże odpowiedni rodzaj urządzenia. Jeśli preferujesz kawy mleczne lub czarne, warto rozważyć model z funkcją spieniania mleka. Ważne jest także, czy często przyjmujesz gości i czy częstujesz ich kawą. Warto również wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń na blacie czy też zdecydować się na ekspres do zabudowy "w ścianie". 

Jakie mogą być ekspresy do zabudowy

Teraz dopiero możemy mówić o rodzajach ekspresów. Okazuje się, że te do zabudowy potrafią parzyć nie tylko kawę już zmieloną. Z powodzeniem zmielą ziarna (miewają młynki), a nawet działają na kapsułki. Można też spotkać ekspresy kolbowe w tej grupie. Większość z nich to modele ciśnieniowe, w pełni zautomatyzowane. Mają różne wielkości, standardowe wynoszą 60x60 cm, zaś kompaktowe to ok. 40x60 cm. Ich pojemniki, jeśli są wyjmowane, mogą zmieścić nawet do 3 l wody. Tego typu ekspresy są to tzw. wysokociśnieniowe, najczęściej wynosi ono 15-16 barów, wykorzystują również optymalną temperaturę – 40-90 st. C. Wyposażone są w nowoczesne panele sterowania, wystarczy użyć jednego przycisku, by wybrać kawę.

Rodzaje podłączeń, czyli jak działa

Pojemnik na wodę w ekspresie do zabudowy może być albo wyjmowany, co wymaga regularnego napełniania, albo podłączony hydraulicznie do ujęcia zimnej wody. Dodatkowo, znajduje się tam pojemnik na tzw. fusy, który wymaga regularnego opróżniania. Co do pojemnika na mleko, może być wbudowany lub wyjmowany. Ekspresy te wykorzystują czujniki do monitorowania różnych aspektów, np. stanu ziaren, poziomu fusów czy konieczności dolewanie wody. Dzięki nim urządzenie samo informuje o potrzebie czyszczenia lub wykonuje to automatycznie.

Jakie kawy parzą ekspresy do zabudowy

Te modele posiadają wiele funkcji, między innymi automatyczne wybieranie czasu mielenia ziaren oraz regulację stopnia mielenia. Wyposażone są w wyświetlacze, na przykład LCD. Niektóre z nich mają automatyczną regulację wysokości dozownika kawy, dzięki której dopasowują jego położenie do wysokości naczynia. Spieniacze do mleka napowietrzają płyn, umożliwiając przygotowanie różnych rodzajów naparu. W zasadzie można powiedzieć, że te ekspresy są w stanie przygotować każdy rodzaj kawy.

Rodzaje ekspresów wolnostojących

Czy może ekspresy wolnostojące "pomogą" wybrać między ekspresami do kawy do zabudowy lub wolnostojącymi? Do najpopularniejszych rodzajów należą:

Ekspresy przelewowe - tutaj woda przesączana jest przez wsypaną do filtra odpowiednio zmieloną kawę, tworząc napar kawowy w dzbanku; taki ekspres zazwyczaj wystarcza na kilka filiżanek kawy i nie zajmuje dużo miejsca; niektóre modele posiadają już wbudowany młynek do kawy, ale spienianie mleka odbywa się osobno.

Ekspresy przelewowo-ciśnieniowe - te ekspresy łączą w sobie możliwość parzenia kawy filtrowanej oraz ciśnieniowej, pozwalając na przygotowanie obu rodzajów naparów.

Ekspresy ciśnieniowe wolnostojące

W grupie ekspresów ciśnieniowych wolnostojących wszystkie działają na energię elektryczną i obejmują następujące rodzaje:

Kawiarki (znane również jako makinetki) - te ekspresy umieszcza się na kuchennym blacie. Składają się z trzech części: w dolnej wlewana jest woda, pośrodku znajduje się filtr z zmieloną kawą, a w górnej części gromadzi się kawowy napar. Nie mają młynków, a spienianie mleka odbywa się osobno. Po użyciu, fusy wylewa się z sitka, całość jest myta i schowana. W tej grupie znajdują się również kawiarki działające na prąd.

Ekspresy kolbowe - w tych modelach zmieloną kawę wsypuje się do specjalnej kolby, która pod ciśnieniem (ok. 9 barów) przepuszcza nagrzana wodę, a napar trafia do filiżanki. Wiele urządzeń ma wbudowany spieniacz do mleka. Niektóre modele wyposażane są również w młynek do kawy, który automatycznie przekazuje zmieloną kawę do pojemnika. Można dostosować moc i ilość naparu, ponieważ różne kolby mają różne pojemności. Niektóre ekspresy tego typu mają również adapter do parzenia kawy w saszetkach.

Ciśnieniowe ekspresy automatyczne - te ekspresy parzą pod ciśnieniem 15–19 barów, a ich obsługa jest automatyczna. Same dobierają ilość wody, temperaturę parzenia i grubość zmielenia ziaren. Wyposażone są w wbudowany młynek i spieniacz do mleka. Za pomocą wyświetlacza LCD informują o potrzebie odkamieniania, napełnienia zbiornika wodą czy pojemnika na kawę. Często same przeprowadzają proces odkamieniania, gdy zostanie uruchomiony odpowiedni program.

Ekspresy na kapsułki (saszetki) - te ekspresy są zazwyczaj powiązane z konkretnym rodzajem kawy. Możemy wybrać kapsułkę z mocną kawą, słabszą lub nawet mleczną. Po zaparzeniu kapsułka zostaje umieszczona w pojemniku lub usuwana ręcznie. Mają pojemniki na wodę, ale niektóre modele nie mają spieniacza do mleka, ponieważ można użyć kapsułki z kawą mleczną. Ważne jest, że modele działające na kapsułki nie są kompatybilne ze saszetkami i odwrotnie.

 

Zobacz też:

W jaki sposób utrzymać młynek do kawy w dobrym stanie?

Jaki młynek do kawy? Ceramiczny czy stalowy?

Sposoby na spienianie mleka. Jak spienić mleko spieniaczem i bez spieniacza?