Coraz mniej osób może pochwalić się lubieniem sprzątania, co skutkuje tym, że codzienna konieczność staje się nudnym, monotonnym i uciążliwym obowiązkiem. Nie dziwi więc nasza nieustanna potrzeba poszukiwania lepszych rozwiązań, które uproszczą i usprawnią takie czynności jak odkurzanie, mycie podłóg, czy czyszczenie łazienek i kuchni, a także przeniosą je na wyższy poziom. Producenci artykułów gospodarstwa domowego starają się stawić czoło temu problemowi, tworząc coraz lepsze urządzenia, które znacząco ułatwiają nasze codzienne obowiązki. W tym kontekście, zainteresujemy się dziś mopami, które zachwycają różnorodnością i funkcjonalnością. W naszym asortymencie znajdziesz rozmaite modele mopów, z których każdy wyróżnia się przydatnymi cechami. Który mop wybrać? Jakie korzyści oferuje mop obrotowy, a jakie płaski? Czy warto zdecydować się na rewolucyjne mopy parowe, różniące się znacznie od tradycyjnych? Wybór jest niezwykle szeroki, a trafienie właściwej decyzji może okazać się kluczowe, ponieważ to właśnie z mopem będziemy pracować tak często. Ważne jest, aby sprzątanie z jego pomocą było łatwe, przyjemne i nie uciążliwe. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj podłóg, które występują w naszym domu, ponieważ nie każdy mop będzie odpowiedni do pracy na każdym rodzaju powierzchni. W kolejnym punkcie omówimy zalety i wady każdego rodzaju mopa oraz wskażemy, dla kogo mogą one być najbardziej odpowiednie, abyś mógł podjąć świadomą decyzję wyboru.
Mop obrotowy
Inaczej nazywany mop obrotowy jest rodzajem mopa rotacyjnego, który wyglądem przypomina tradycyjny, dobrze znany odpowiednik. Niemniej jednak, istnieją znaczące różnice między tymi dwoma rodzajami. Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma materiał, z którego został wykonany. Dotyczy to zarówno części myjącej, jak i kija oraz koszyka do odsączania. Przed dokonaniem zakupu ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, by plastikowe elementy mopa były wykonane z wytrzymałych materiałów, które nie uginają się podczas pracy ani, co gorsza, nie łamią.
Na szczęście, nasz sklep oferuje sprzęty najwyższej jakości, a nawet te o niższej cenie wykonane są z niezawodnych, solidnych materiałów. Istotnym czynnikiem jest również materiał, z którego wykonana jest część myjąca mopa. Najczęściej stosowanym i równie skutecznym materiałem jest mikrofibra. Charakteryzuje się ona wyjątkową miękkością, co sprawia, że nawet podczas zbyt silnego nacisku podczas sprzątania, podłoga nie zostanie porysowana. Mikrofibra jest także bardzo chłonna, skutecznie wchłaniając zanieczyszczoną wodę i nie pozostawiając dużej ilości wilgoci na podłodze. Szybki proces schnięcia jest istotny nie tylko z praktycznego punktu widzenia. Poza tym, że po umyciu podłogi nie pozostawisz na niej śladów, unikniesz również niechcianych uszkodzeń powierzchni spowodowanych zalegającą wodą.
Podobne właściwości posiada również często używana bawełna. Skuteczne odciśnięcie wody z mopa podczas sprzątania na mokro jest tutaj istotne. W tym celu przydatna jest rotacyjność mopa. Dzięki specjalnemu sposobowi wykonania narzędzia i wiadra, możesz użyć siły odśrodkowej, by odcisnąć nadmiar wody. Większość pojemnych wiader wyposażona jest w specjalny pedał, który zapewnia ruch. W mgnieniu oka możesz odcisnąć mop, nie wymagając przy tym dużego wysiłku. Niektóre modele wykorzystują inne metody odwirowywania, gdzie po prostu dociśnięcie mopa do pojemnika w wiadrze powoduje obrót głowy mopa. Co wyróżnia mopy obrotowe spośród innych rozwiązań, to fakt, że nie musisz zdejmować nakładki sprzątającej, aby odwirować wodę.
Mop płaski
Pierwsza, bardziej klasyczna metoda, wykorzystuje tradycyjne czyszczenie. Wilgotnym mopem zmywasz podłogę, a ewentualne zabrudzenia wymywasz lub odciskasz w specjalnym lub zwykłym wiadrze lub zlewie. Warto zwrócić uwagę na system wyciskania nakładki myjącej przy użyciu zamontowanego w drążku urządzenia. Przyłożenie niewielkiego wysiłku pozwala na samooczyszczenie nakładki z nagromadzonej wody.
Mop płaski to popularne rozwiązanie, które różni się od mopa obrotowego pod względem podejścia do sprzątania. Zamiast tradycyjnej, okrągłej główki, mop płaski posiada prostokątną, podłużną i płaską powierzchnię czyszczącą. Decydując się na ten rodzaj narzędzia, masz do wyboru dwa odmienne sposoby sprzątania.
Innym rozwiązaniem jest mop z zamontowanym specjalnym zbiornikiem na płyn czyszczący. Wystarczy pociągnąć za spust, aby przed mopem rozprowadzić specyfik wspomagający mycie lub zwykłą wodę. Dzięki temu unikasz konieczności częstego nawilżania mopa. Gdy będziesz chciał dokładnie umyć nakładkę, łatwo ją odczepisz i wyprasujesz ręcznie lub, jeśli producent na to pozwala, w pralce.
Podczas wyboru mopu płaskiego warto zwrócić uwagę na różne końcówki myjące. Możesz wyposażyć swój dom w specjalne nakładki do uniwersalnego sprzątania, delikatnych powierzchni, takich jak parkiety i deski laminowane, czy nawet do pracy na sucho, aby szybko pozbyć się kurzu. Ważne jest również, jak mocowany jest mop. Praktycznym rozwiązaniem są rzepy, które solidnie trzymają nakładkę na drążku, ale jednocześnie pozwalają na łatwe zdjęcie. Inna opcja to kieszonki po bokach powierzchni myjącej. Twarda końcówka narzędzia jest składana na pół, dzięki czemu jej rogi można wsunąć w zakładki. Warto również zwrócić uwagę na "ścierkę" dwustronną. Jeśli jedna strona nakładki jest brudna, nie musisz jej od razu prać. Wystarczy zdjąć i obrócić ją górą do dołu, aby kontynuować sprzątanie.
Mop parowy - nowoczesne rozwiązanie
Nadszedł czas na prawdziwą rewolucję! W niskiej cenie możesz wyposażyć swój dom w najwyższej klasy sprzęt, który wykorzystuje zupełnie nową technikę sprzątania. Użycie gorącej pary znacznie ułatwi Ci porządki i wykona pracę lepiej niż tradycyjne urządzenia. Para wodna pomoże Ci w wielu aspektach domowych obowiązków. Wysoka temperatura nie tylko skutecznie oczyszcza podłogę z najtrudniejszych zabrudzeń, ale także eliminuje drobnoustroje, takie jak bakterie i wirusy. Oprócz zwykłego mycia, możesz również zastosować metodę odkażania podłogi, szczególnie gdy jest mocno zabrudzona.
Jeśli zdecydujesz się na mop parowy, ważne jest wybranie odpowiedniego modelu, aby byłeś zadowolony z zakupu. Istnieje kilka czynników, które powinny wpłynąć na Twoją decyzję. Jednym z kluczowych elementów jest moc i ciśnienie mopa. Moc wpływa na szybkość nagrzewania się mopa oraz na tempo rozpoczęcia sprzątania. Ciśnienie natomiast powinno być dopasowane do rodzaju zabrudzeń, które chcesz usunąć. Niektóre plamy mogą wymagać wyższego ciśnienia w okolicach trzech barów. Dobrym rozwiązaniem jest wybór mopa z kilkoma trybami pracy, dzięki czemu sam możesz regulować ilość pary, którą potrzebujesz.
Inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze mopa parowego, to pojemność zbiornika na wodę, długość kabla zasilającego oraz rodzaj nakładki sprzątającej. Wszystkie te cechy powinny być dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli posiadasz duży dom, przydatny będzie długi kabel i szeroka głowica mopa. Jeśli natomiast powierzchnie do sprzątania są mniejsze, te czynniki nie będą tak ważne.
Jednak ważnym aspektem, o którym należy pamiętać przy używaniu mopa parowego, jest rodzaj podłogi. Nie każda powierzchnia nadaje się do czyszczenia przy użyciu gorącej pary. Szczególnie wrażliwe są panele pokryte naturalnymi lub syntetycznymi olejami, woskami lub niezabezpieczone deski. Na szczęście panele winylowe, laminowane, mocno zabezpieczone oraz kafelki nie stanowią problemu.
Zanim zakupisz mop parowy, lub jakikolwiek inny, zastanów się, jakie rodzaje podłóg posiadasz w domu i zapoznaj się z informacjami podanymi przez producenta - wtedy będziesz wiedział, jakiego rodzaju mop można zastosować.
Zobacz też:
Czym myć okna? Poznaj skuteczne sposoby?
Jak prasować koszule? Przydatne wskazówki?
Czym i jak myć panele podłogowe?