O ile większość osób uważa, że powietrze w domu jednorodzinnym na obrzeżach lasu jest czyste, nie można uznać tego za pewnik, gdyż to niekoniecznie dobre dla wszystkich. Chociaż powietrze na skraju puszczy może być oczyszczone, nie istnieje miejsce, w którym można cieszyć się idealną jakością powietrza. W rzeczywistości wszystko zależy od nas. Dlatego też często zastanawiamy się, w jaki sposób przeprowadzić oczyszczanie powietrza.

Oczyszczanie powietrza w domu a alergia

O ile jesteśmy alergikami, alergeny w powietrzu nas „dosięgną”, o ile nie unikamy ich świadomie – np. kwitnącej trawy czy sierści zwierząt. To tylko wierzchołek góry lodowej. Wiele osób nie wie, że ma alergię, dopóki nie wykonają testów. Często trwa to długo, zanim znajdziemy nasze uczulenia. Niektórzy są uczuleni na wiele rzeczy, włącznie z kurzem, który zbiera się na książkach i w kątach. Takie osoby potrzebują specjalnego leczenia. Jednak nie wszyscy jesteśmy uczuleni na coś, zwłaszcza w kontekście oddychania, choć liczba alergików wciąż wzrasta. Ważne jest zrozumienie innych przyczyn zanieczyszczenia powietrza, aby zrozumieć, jak ważne jest oczyszczanie powietrza w naszych domach.

Nie tylko alergicy

Ból głowy, zmęczenie, a nawet spuchnięte stawy – te dolegliwości mogą wynikać z innych przyczyn i niekoniecznie z alergii. Często nie jesteśmy przepracowani ani przeziębieni. Pleśnie i grzyby rozwijające się w mieszkaniu mogą znacznie wpływać na nasze zdrowie, zwłaszcza gdy mieszkanie jest zawilgocone. Problem ten może występować zarówno w parterach bloków, jak i w domkach jednorodzinnych, zwłaszcza jeśli na ścianach uprawiamy dekoracyjne, zimozielone bluszcze. Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy, że mamy pleśń, dopóki na ścianach nie pojawią się czarne plamy. Niestety, pleśń może zakorzenić się głęboko, a jej usunięcie może być trudnym zadaniem.

 

Inne źródła zanieczyszczeń

W tej kategorii znajduje się wiele rzeczy, które mogą być obecne w powietrzu, które oddychamy. Oprócz podstawowych alergenów, możemy znaleźć również bakterie, które mogą dostać się do domu przez otwarte okno lub zostać przyniesione nieświadomie. Problemem stał się również smog, szczególnie w pobliżu zakładów przemysłowych, ale także sąsiedzi spalający śmieci w piecu lub ruchliwa ulica z samochodami. Dym papierosowy działa destrukcyjnie, nie tylko na palaczy, ale także na biernych palaczy. Różne pyły krążące w powietrzu także trafiają do naszych domów, nieświadomie. Trudno wymienić wszystkie czynniki, które unoszą się w powietrzu i dostają przez okna lub są przenoszone na obuwiu i ubraniach. W pomieszczeniach możemy znaleźć różne alergeny, takie jak kurz, roztocza, zarodniki pleśni, sierść zwierząt, bakterie i wirusy. Nawet podczas gotowania i sprzątania powstają szkodliwe cząsteczki. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że remontowane pomieszczenia i sprzęty mogą uwalniać gazy i trujące substancje organiczne.

Elektryczność też na nas wpływa

Niewiele osób łączy niekomfortowe samopoczucie z... urządzeniami elektrycznymi. Prawie każdy korzysta z takich sprzętów jak telewizor, lodówka czy czasem pralka. To tylko podstawowe urządzenia, a w domu mamy ich znacznie więcej. Te codzienne, niezbędne urządzenia generują jednak niekorzystne jony dodatnie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy natychmiast kupować jonizator, ponieważ nadmiar nawet korzystnych jonów może źle wpływać na zdrowie. Dlatego coraz bardziej istotne staje się oczyszczanie powietrza przy użyciu dostępnych na rynku urządzeń.

Sposoby domowe

Oczyszczanie powietrza domowymi metodami jest na pewno ważne, ale istnieją działania, które powinniśmy podjąć niezależnie od tego, czy chcemy poprawić jakość naszego oddychania. Kwiaty doniczkowe, zwłaszcza te o długich i cienkich liściach, doskonale pochłaniają kurz oraz zanieczyszczenia, ale wymagają od czasu do czasu płukania, aby pozbyć się na nich osiadłego pyłu. Paprocie słyną z pochłaniania promieniowania, ale nie rosną dobrze we wszystkich wnętrzach. Ważna jest także kwestia wietrzenia mieszkania, zwłaszcza w zimie. Lepiej otworzyć szeroko okno na kilka minut niż utrzymywać je lekko uchylone przez cały czas. Jednak warto zdawać sobie sprawę z otoczenia, w którym mieszkamy. Jeśli w sąsiedztwie znajduje się hałda śmieci lub komin fabryczny emitujący ciemny dym, to jedynie chłodzimy wnętrze, ale trudno mówić o wprowadzaniu do niego czystego powietrza. W takim przypadku zastosowanie wyspecjalizowanego oczyszczacza da znacznie lepsze efekty.

Co to jest CADR?

Jest to wskaźnik używany w oczyszczaczach powietrza dostępnych na rynku. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i informuje nas o czystości dostarczanego powietrza oraz skuteczności oczyszczania. Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego – niezależna amerykańska organizacja, która bada wydajność AGD w gospodarstwach domowych, wprowadziła ten wskaźnik. Im wyższy wskaźnik, tym lepsza jakość oczyszczacza, który szybciej usuwa zanieczyszczenia z powietrza. Dla nas, konsumentów, łatwiejszy do zrozumienia jest tzw. maksymalny przepływ powietrza, zamiast określenia CADR. Warto dodać, że wskaźnik mówi o ilości przefiltrowanego powietrza przez godzinę, gdy oczyszczacz pracuje w najszybszym trybie, szczególnie dla urządzeń z wieloma prędkościami. Przyjęło się, że oczyszczacz powinien móc przefiltrować powietrze najlepiej trzy- lub czterokrotnie w ciągu godziny.

Oczyszczanie profesjonalne

W sklepach znajdziemy wiele urządzeń do oczyszczania powietrza, ale nie wszystkie są równie skuteczne. Ważne jest wybranie odpowiedniego modelu, który odpowiada kubaturze pomieszczenia, w którym będzie pracował (długość razy szerokość razy wysokość). Istotne jest również wyposażenie go w czujniki, które stale monitorują stan powietrza, pokazując najbardziej zanieczyszczone miejsca i dostosowując tryb pracy. Niektóre modele sygnalizują to za pomocą kolorów – np. czerwony oznacza wysoki stopień zanieczyszczenia. Ważne jest też, aby oczyszczacz powietrza równocześnie nawilżał powietrze w odpowiedni sposób, jeśli to jest potrzebne. Oczyszczacze mogą działać w różnych trybach, w tym trybie nocnym, co ułatwia oddychanie. Pracują cicho i pobierają niewiele energii elektrycznej, więc nie obciążają zbytnio budżetu domowego, a sklepy oferują ich sprzedaż ratalną.

 

Co dają filtry w oczyszczaczach

W tych urządzeniach, system filtrów odgrywa kluczową rolę, dlatego jest bardzo istotny. Najlepiej, gdy model jest wyposażony w trzy, a nawet cztery różne filtry. Większość urządzeń stosuje kilka rodzajów filtrów, tak zwane trzy- lub czterostopniowe filtrowanie.

Zazwyczaj pierwszym wymienianym jest filtr wstępny (siatkowy), który "wyłapuje" większe cząsteczki zanieczyszczeń, na przykład sierść zwierząt. Kolejnym jest filtr HEPA, który usuwa cząsteczki smogu, kurzu, pyłków roślin (ważne dla osób uczulonych), zarodniki pleśni, alergeny, bakterie, wirusy i nawet roztocza. Warto zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów tego typu filtrów, z najnowszymi o numerach HEPA 13 i HEPA 14. Wiele z nich oczyszcza powietrze w 99,99%, ale filtry HEPA najczęściej nie pochłaniają gazów. Filtr węglowy eliminuje nieprzyjemne zapachy, a filtr węglowo-katalityczny pochłania nie tylko zapachy, ale również niebezpieczne chemikalia, takie jak benzen, formaldehydy czy azotany. Ostatnim jest filtr wodny (który występuje w niektórych urządzeniach), który skutecznie usuwa kurze, roztocza, pyłki i nawet sierść.

 

Zobacz też:

Jak czyścić filtr HEPA?

Sposoby na oszczędności w Twojej kuchni?

Gdzie stosuje się filtry węglowe?