Panele a mop parowy. Czy mop parowy nadaje się do mycia paneli?
Już wiemy, że nie wszystkie rodzaje podłóg są odpowiednie do użycia mopa parowego. Głównym problemem nie jest temperatura pary, która jest regulowana tak, aby nie uszkadzać czyszczonej powierzchni. Problem pojawia się z wodą, która może przebywać na wrażliwych powierzchniach i spowodować odbarwienia lub wnikanie w nie, zwłaszcza jeśli drewno jest niewystarczająco zabezpieczone. Często słyszymy o podłogach, które nabrzmiewają od nadmiaru wody, co stanowi nie tylko problem estetyczny, ale także może stanowić zagrożenie dla upadków. Mop parowy pozostawia na powierzchni niewielką ilość wody, która może negatywnie wpływać na niewodoodporne podłogi. Jednak nie jest to tak duży problem jak w przypadku tradycyjnych mopów, które pozostawiają więcej wody, która nie odparowuje szybko. W rezultacie podłoga pozostaje dłużej wilgotna, czas schnięcia jest wydłużony, a powierzchnie są bardziej narażone na uszkodzenia. Okazuje się, że niektóre rodzaje podłóg w ogóle nie nadają się do czyszczenia na mokro, a jedynie na sucho lub przy użyciu lekko wilgotnej szmatki. Mop parowy nie jest odpowiedni do wrażliwych paneli. Teraz dowiemy się, jakie panele można zaklasyfikować jako wrażliwe.
Podłogi zabezpieczone olejem lub woskiem
Najbardziej podatne na uszkodzenia związane z wilgocią i wysoką temperaturą są drewniane panele pokryte syntetycznymi lub naturalnymi olejami lub woskami. Działania, które wymagają użycia wody na tych powierzchniach, mogą prowadzić do ścierania warstwy ochronnej. Wysoka temperatura pary wydzielanej przez mop parowy może również rozpuścić delikatne powłoki zabezpieczające i pogorszyć wygląd drewnianych paneli. Podłogi z olejowanymi lub woskowanymi powierzchniami, zarówno syntetycznymi, jak i naturalnymi, nie są zalecane do mycia. Nawilżanie ich wodą może znacząco wpłynąć na wygląd powierzchni. W związku z tym, jedyną opcją pozostaje suche sprzątanie za pomocą odkurzacza lub delikatne przetarcie powierzchni przy użyciu lekko wilgotnej ściereczki. Bez wątpienia tego rodzaju podłogi są trudniejsze do konserwacji i czyszczenia.
Podłogi niezabezpieczone żadnymi środkami
Podobna sytuacja dotyczy również podłóg, które nie są zabezpieczone żadnym środkiem ochronnym. Chociaż takie podłogi są rzadziej spotykane, czasami w starszych domach czy kamienicach można natrafić na niezabezpieczone deski. W takich przypadkach woda, która pozostaje na takiej powierzchni, może wsiąkać w pory, sęki i inne szczeliny, a następnie przenikać do samego drewna. Ten proces niesie ze sobą wysokie ryzyko "puchnięcia" desek, co powoduje nieestetyczne nierówności, które mogą być również niebezpieczne. Łatwo sobie wyobrazić potknięcie się na nierównej lub wystającej desce. Innym ryzykiem związanym z niezabezpieczonymi panelami jest gnicie drewna. Wysoka wilgotność w połączeniu z ciepłem w pomieszczeniu może prowadzić do niepożądanych reakcji. Nie muszę wspominać o skutkach estetycznych i zdrowotnych. Jeśli masz niezabezpieczone panele, warto rozważyć wymianę podłogi na nową lub zastosować specjalny preparat, jeśli chcesz zachować istniejące panele.
Podłogi pokryte lakierami
Ostatnim rodzajem paneli, które mogą nieodpowiednio współpracować z mopem parowym, są podłogi pokryte różnymi rodzajami lakierów: fotoutwardzalnym, chemoutwardzalnym lub wodorozcieńczalnym. Pierwsze dwa rodzaje lakierów są zazwyczaj wysoce odporne na działanie wody, ale ich reakcja może się różnić w zależności od jakości lakieru. Lakier wodorozcieńczalny, z kolei, ma niższą ochronę przed parą wodną, ale zazwyczaj powinien być odporny na nią. Jeśli masz podłogi z takimi rodzajami lakieru, zalecam przeprowadzenie szybkiego testu. W niewidocznym miejscu możesz wypróbować działanie mopa i obserwować reakcję podłogi. Idealne miejsce do takiego "eksperymentu" to obszar pod łóżkiem, kanapą, szafką, dywanem lub za drzwiami. Jeśli po pewnym czasie nie zauważysz niepożądanych zmian, możesz śmiało korzystać z mopa parowego.
Mop parowy a panele innego rodzaju
Lakierowane panele podłogowe w większości przypadków są odpowiednie do czyszczenia przy użyciu mopa parowego, ale warto to potwierdzić wcześniej. Panele laminowane i winylowe są zazwyczaj bardziej odporne nie tylko na wodę i wysoką temperaturę, ale także na uszkodzenia mechaniczne. Większość paneli laminowanych nadaje się do mycia przy użyciu mopa parowego, zwłaszcza te wysokiej klasy. Informacja od producenta powinna być wspólnym kryterium wyboru paneli i dostosowania metody czyszczenia. To producent najlepiej wie, czy dany rodzaj paneli nadaje się do czyszczenia przy użyciu wody i wysokiej temperatury. Krótka informacja od sprzedawcy lub ulotka w opakowaniu może zaoszczędzić czasu i pozwolić uniknąć niepotrzebnych wątpliwości dotyczących czyszczenia podłogi. Mop parowy a panele - problem okazuje się o wiele prostszy niż się wydaje! Mycie podłóg za pomocą mopa parowego jest nie tylko skuteczne, ale także łatwe i przyjemne. Rozważ zakup tego nowoczesnego urządzenia!
Zobacz też:
Jaki mop do mycia podłóg wybrać?
Czy myć okna? Poznaj skuteczne sposoby
Jak prasować koszule? Przydatne wskazówki