Rozpoczęcie studiów to autentyczny krok w kierunku dorosłości. Od tego momentu nie będzie już nikogo, kto wyręczy Cię w codziennych obowiązkach. Twój los i komfort zależą od Ciebie. Jakie rzeczy są niezbędne, aby nie tylko przetrwać, ale także cieszyć się wygodnym życiem studenckim? 

 

Gdzie zamieszkać na studiach?

Studenci, którzy rozpoczynają swoją edukację na uczelni, zazwyczaj dokonują wyboru między dwoma rodzajami zakwaterowania - akademikiem bądź wynajmem pokoju w mieszkaniu.

Pierwsza opcja głównie gwarantuje niższe wydatki – przy akademiku czynsz jest z regułu niższy niż przy wynajemie pokoju, a rachunki za wodę i prąd są stałe, niezależnie od zużycia. W akademiku dostępne są dwa rodzaje pokoi: z własnym aneksem kuchennym lub z dostępem do wspólnej kuchni, którą dzieli kilka pokoi. W przypadku posiadania własnego aneksu, podstawowe urządzenia z pewnością będą dostępne, jednak konieczne będzie wyposażenie się w naczynia i sztućce.

Decydując się na wynajem pokoju w mieszkaniu, podstawowe urządzenia, takie jak kuchenka, lodówka, pralka oraz naczynia, powinny być już dostępne na miejscu. Te rzeczy będziesz współdzielić tylko z kilkoma innymi współlokatorami. Przed wynajmem zorientuj się jednak, co konkretnie jest dostępne w wybranym mieszkaniu i w jakim stanie technicznym się znajduje. W ciągu kolejnych miesięcy na pewno wyjdzie co jeszcze będziesz potrzebować. Niemniej jednak, zawsze warto zaopatrzyć się w własne sprzęty - jeśli będziesz o nie dbać, posłużą Ci przez wiele lat. A co jest najważniejsze dla studentów?

 

Wyprawka dla studenta – co kupić?

Twój pokój to miejsce, gdzie przeważnie będziesz spędzać najwięcej czasu – ucząc się, relaksując się, czy spędzając czas ze znajomymi. Posiadanie łóżka, biurka i szafy to pierwszy krok. Teraz konieczne jest wyposażenie pomieszczenia w niezbędne sprzęty i akcesoria.

 

Sprzęt elektroniczny i akcesoria

Oczywistym jest, że laptop jest niezbędnym sprzętem na studiach - będzie to Twoje główne narzędzie do nauki i rozrywki. Warto pamiętać o akcesoriach do laptopów, w tym odpowiadającej naszym potrzebom myszce. Podobnie ważny jest smartfon, który pozwoli Ci robić zdjęcia notatek i mieć pod ręką wiele przydatnych aplikacji, jak również kontaktować się z bliskimi. Dodatkowo, warto zainwestować w drukarkę, pozwoli Ci to uniknąć kolejek w punkcie ksero, jak również zaoszczędzi dużo czasu i pieniędzy. Nie zapomnij także o porządnych słuchawkach, aby nie przeszkadzać współlokatorom, zwłaszcza w trakcie trwania sesji.

 

Wyposażenie pokoju studenta

Sprzęty takie jak odkurzacz czy żelazka bywają zazwyczaj częścią wynajmowanego pokoju. Jednak trzeba liczyć się z tym, że musimy dzielić się nimi ze współlokatorami, co może wiązać się z tym, że będą zajęte gdy ich najbardziej potrzebujemy. Ponadto ich stan techniczny może być słaby.

Warto więc zaopatrzyć się w własne, podstawowe urządzenia AGD, przede wszystkim żelazko, deskę do prasowania czy suszarkę do prania. Warto pomyśleć o sprzęcie do sprzątania, gdyż tak jak wspomnieliśmy nie wszystko co jest w wyposażeniu mieszkania może spełniać nasze oczekiwania. Może warto zakupić dobrej jakości mop parowy, który ułatwi nam sprzątanie?

Przed wynajmem należy upewnić się czy internet jest wliczony w cenę mediów i dostępny w mieszkaniu. Zdarza się, że każdy z wynajmujących posiada swój własny router z internetem mobilnym.

 

Małe AGD do studenckiej kuchni

Kuchnia lub aneks w akademiku zostaną wyposażone w niezbędne urządzenia, takie jak kuchenka i lodówka. Właściciele wynajmowanego mieszkania również powinni dostarczyć to podstawowe wyposażenie kuchni, jak również inne takie jak mikrofalówka, czajnik, sztućce oraz zestaw garnków i patelni. Mieszkając w akademiku w niektórych przypadkach studenci decydują się na małą kuchenkę elektryczną z jednym lub dwoma palnikami do użytku w swoim pokoju, zamiast oczekiwać na dostęp do wspólnej kuchni. Dobrze jest także zaopatrzyć się w prywatny czajnik elektryczny, który umożliwi przygotowanie ciepłych napojów czy zupek chińskich. Dodatkowo, warto rozważyć zakup tostera lub opiekacza do kanapek, który pozwoli urozmaicić codzienny jadłospis o smaczne kanapki na ciepło.

Kawa bywa niezbędna na studiach, dlatego warto wyposażyć się w zaparzacz do kawy, kawiarkę lub ekspres. 

 

Niezbędniki do studenckiej łazienki

Akcesoria do pielęgnacji i higieny osobistej to podstawa każdej łazienki. Zadbanie o atrakcyjny uśmiech możliwe będzie dzięki elektrycznej lub sonicznej szczoteczce do zębów. Nie zapomnij również o zakupie suszarki do włosów. Osoby o krótkich włosach mogą z powodzeniem korzystać z najprostszych modeli, natomiast posiadacze dłuższych fryzur powinni rozważyć inwestycję w profesjonalną suszarkę o większej mocy, która dodatkowo jest wyposażona w różne końcówki do stylizacji włosów. Nie tylko skracają czas suszenia, ale także pozwalają na różnorodne stylizacje fryzur.
Jeśli chodzi o produkty dla kobiet, warto rozważyć dodatkowo depilator i prostownicę do włosów (ewentualnie szczotkę do prostowania). Dla mężczyzn z gęstym zarostem, warto także rozważyć golarki elektryczne lub wszechstronne trymery, które umożliwią kontrolowanie zarostu oraz stylizację włosów.

 

Pozostałe akcesoria na co dzień

Pamiętaj, że jako student sporo czasu możesz spędzać na uczelni, w uczelnianej bibliotece lub po prostu poza mieszkaniem. Przydatnym akcesorium może być kubek termiczny lub niewielki termos. Dzięki nim będziesz w stanie nosić ze sobą swoją kawę i zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Dodatkowo, warto rozważyć zakup butelki z filtrem, bądź zwykłe butelki na wodę, co pozwoli na dostęp do wody bez potrzeby odwiedzania sklepu. Warto zainwestować też w pojemnik na lunch, w którym możesz przechowywać kanapki, sałatki lub inne dania na szybki posiłek między zajęciami.