Szczoteczki elektryczne
Szczoteczka elektryczna
Szczoteczka elektryczna do zębów to jedno z tych urządzeń, które dziś jest niemal w każdym domu, choć jeszcze kilka-kilkanaście lat temu nie była tak popularnym rozwiązaniem. Dzięki elektrycznej szczoteczce do zębów skutecznie zadbasz o higienę jamy ustnej, biały jak śniegu uśmiech i, przede wszystkim, unikniesz drogich i nieprzyjemnych wizyt u stomatologa.
W tym wpisie odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące szczoteczek elektrycznych i podpowiemy, jak wybrać dobrą szczoteczkę elektryczną idealnie dopasowaną do twoich potrzeb.
Szczoteczka elektryczna ma już 86 lat
Szczoteczki elektryczne to urządzenia, które w naszym kraju zostały mocno spopularyzowane dopiero na początku tego wieku, choć ich historia sięga lat 30. ubiegłego stulecia. Po raz pierwszy pojawiły się w 1937 roku za sprawą amerykańskiej firmy Motodent i wynalazcy Tomlinsona Moseleya.
Od tego czasu te urządzenia przeszły daleką drogę i stały się bardzo popularne za oceanem, a także na zachodzie Europy. W Polsce szczoteczki elektryczne jeszcze w latach 90 były synonimem luksusu, na który nie każdy mógł sobie pozwolić, ale z czasem również w naszym kraju zyskały popularność. Dziś to nieodzowny element dbania o codzienną higienę niemal w każdym domu.
Szczoteczka elektryczna, czyli rotacyjna – jak to działa?
Zasada działania szczoteczki obrotowej popularnie zwanej elektryczną jest stosunkowo prosta, choć wyróżnia się kilka wariantów:
Elektryczna szczoteczka do zębów rotacyjna
W szczoteczce rotacyjnej zasilany akumulatorem lub bateriami silniczek umieszczony w rękojeści obraca trzpieniem, który wprawia okrągłą główkę szczoteczki w ruchy obrotowe, naprzemiennie w prawo i w lewo (główka nie wykonuje pełnego obrotu – maksymalnie o 180o).
Elektryczna szczoteczka do zębów rotacyjno-oscylacyjna
Szczoteczka rotacyjno-oscylacyjna działa na podobnej zasadzie, z tą różnicą, że główka znajduje się na mimośrodzie i oprócz ruchów rotacyjnych wykonuje również ruchy oscylacyjne (po okręgu). Szczoteczki elektryczne wykonują od około 5000 do nawet 45 000 ruchów obrotowych na minutę.
Elektryczna szczoteczka do zębów rotacyjno-pulsacyjna
Szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne oprócz ruchów obrotowych poruszają się również pulsacyjnie, naprzemiennie dociskając lub odsuwając główkę od powierzchni zębów.
Okrągła końcówka i ukośne włókna
Warto zaznaczyć, że szczoteczki rotacyjne powszechnie nazywane elektrycznymi zwykle charakteryzują się okrągłym kształtem główki, który doskonale się sprawdza w przypadku sposobu pracy obrotowej. Końcówki mogą mieć różne warianty:
- końcówki z prostymi włóknami,
- końcówki ze skośnymi włóknami,
- końcówki do zębów delikatnych – o bardziej miękkich włóknach,
- końcówki do wybielania – z dodatkowymi włóknami z silikonu.
Dzięki zastosowaniu skośnych włókien szczoteczka lepiej dociera do trudno dostępnych miejsc i przestrzeni międzyzębowych i jest skuteczniejsza w codziennym użytkowaniu. W przypadku końcówki do wybielania zwykle do tradycyjnych włókien nylonowych dodane są elementy z silikonu, które znacznie lepiej polerują powierzchnię zębów i usuwają przebarwienia.
Jak często wymieniać końcówki w szczoteczce elektrycznej?
Każdy producent ma nieco inne zalecenia, co do częstotliwości wymiany końcówki. Optymalnym okresem użytkowania jednej końcówki jest okres 3 miesięcy, oczywiście pod warunkiem, że szczoteczka nie straciła w tym czasie swojego kształtu i nie jest po prostu zużyta. Aby uniknąć zbyt szybkiego zużycia, nie dociskaj szczoteczki zbyt mocno do zębów – taki sposób mycia nie jest dobry ani dla zębów i dziąseł, ani dla szczoteczki.
A może szczoteczka soniczna?
Zupełnie innym rodzajem szczoteczki, która również zalicza się do kategorii szczoteczek elektrycznych, jest szczoteczka soniczna, która zamiast ruchów obrotowych wytwarza wibracje o wysokiej częstotliwości. Szczoteczki soniczne zwykle wyposażone są w płaską, podłużną główkę – nie wykonują ruchów obrotowych, więc okrągła główka nie ma tutaj uzasadnienia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dziale szczoteczki soniczne.
Bluetooth, aplikacja mobilna i inne gadżety
Jak już pisaliśmy szczoteczki elektryczne pod względem technologii przeszły długą drogę i dziś możemy cieszyć się szczoteczkami, które oferują znacznie większe możliwości niż kiedyś. Współczesne szczoteczki elektryczne mogą mieć bardzo bogate wyposażenie:
Timer i sygnalizacja bloków czasowych
Większość szczoteczek elektrycznych wyposażonych jest we wbudowany timer, który odmierza optymalny czas mycia (zwykle 2 minuty). Dodatkowo dwuminutowy timer może być podzielony na bloki czasowe (30-sekundowe) pomagające równomiernie dbać o każdą strefę jamy ustnej (uzębienie optymalnie podzielone jest na cztery strefy).
Zróżnicowane programy
Podobnie jak w przypadku szczoteczek sonicznych, także elektryczne szczoteczki do zębów wyposażone są w kilka różnorodnych programów pracy, które sterują intensywnością mycia i częstotliwością ruchów rotacyjnych. Każdy program ma inne przeznaczenie i spełnia inne zadanie. Zależnie od modelu szczoteczki i producenta tryby mogą być podzielone na zadania takie jak:
- czyszczenie,
- wybielanie,
- polerowanie,
- masowanie dziąseł,
- program do zębów wrażliwych.
Komunikacja Bluetooth i aplikacja mobilna
Podobnie jak w innych sprzętach małego i dużego AGD takich jak pralki, suszarki czy lodówki, technologia łączności Bluetooth zawitała również do szczoteczek elektrycznych.
Dzięki modułowi Bluetooth możesz połączyć szczoteczkę ze smartfonem i aplikacją mobilną, która podpowiada jak dokładnie czyścić zęby i dbać o jamę ustną, pomaga poprawić technikę i uczy jak właściwie posługiwać się szczoteczką elektryczną, by uzyskać jak najlepsze efekty. Pionierami wprowadzenia tej technologii do szczoteczek elektrycznych są marki Oral-B oraz Philips, ale Bluetooth pojawia się również w coraz większej ilości szczoteczek innych producentów.
Czujniki siły nacisku
Częstym problemem przy korzystaniu ze szczoteczek elektrycznych jest zbyt mocne dociskanie ich do zębów, co może powodować uszkodzenia dziąseł, szybsze ścieranie szkliwa, a z drugiej strony szybsze zużycie końcówki szczoteczki. Producenci szczoteczek, aby zaradzić temu problemowi, wprowadzili technologię czujnika siły nacisku, który reguluje siłę, z jaką szczoteczka dociska włókna do zębów, aby była optymalna i nie szkodziła ani naszym uzębieniu, ani szczoteczce.
Jak często trzeba ładować szczoteczkę elektryczną?
Większość nowoczesnych szczoteczek elektrycznych jest wyposażona w wydajne akumulatory litowo-jonowe, o pojemności pozwalającej na dłużej zapomnieć o ponownym ładowaniu. Akumulatory wystarczą nawet na 14 dni regularnego mycia (2 razy dziennie), a w skrajnych przypadkach, głównie w szczoteczkach sonicznych nawet na miesiąc mycia bez konieczności ładowania.
Szczoteczki większości producentów ładowane są za pomocą specjalnej bazy wyposażonej w ładowarkę indukcyjną, aby zapewnić szczoteczce całkowitą wodoodporność. Niektóre są ładowane typowym kablem USB (na przykład micro-USB) i ładowarką do telefonu. Czas naładowania szczoteczki zależy oczywiście od pojemności akumulatora oraz mocy ładowarki, ale zwykle są to dwie do czterech godzin, co oznacza, że szczoteczka spokojnie zdąży naładować się pomiędzy myciami.
Irygatory i inne akcesoria do szczoteczek
Aby dodatkowo zadbać o zęby i higienę jamy ustnej, możesz uzupełnić swój arsenał o akcesoria, które dodatkowo wzmocnią efekty korzystania ze szczoteczki elektrycznej. Dentyści zalecają korzystanie z nici dentystycznych oraz irygatorów, aby jeszcze skuteczniej czyścić przestrzenie międzyzębowe. Warto sprawdzić też ofertę dodatkowych końcówek do szczoteczek i znaleźć najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb.
Korzyści z używania szczoteczki elektrycznej
No dobrze, ale jakie są zalety korzystania ze szczoteczki elektrycznej poza tym, że wykonują za nas niemal całą pracę podczas mycia zębów? Jak przekonują stomatolodzy na całym świecie szczoteczki elektryczne to nie tylko wygoda, ale też znacznie skuteczniejsze dbanie o stan naszego uzębienia:
- wykonują kilka do nawet kilkudziesięciu tysięcy ruchów obrotowych na minutę, czyszcząc zęby znacznie skuteczniej,
- dzięki ruchom obrotowym docierają do najgłębszych zakamarków i przestrzeni międzyzębowych,
- usuwają przebarwienia i zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego,
- utrzymują znacznie bielsze i bardziej lśniące zęby niż w przypadku szczoteczek manualnych,
- dzięki większej dokładności czyszczenia świeży oddech pozostaje na dłużej,
- pomagają utrzymać dziąsła w dobrej kondycji.
Dentyści, również ci zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Stomatologicznym zalecają używanie szczoteczek elektrycznych nie tylko dorosłym, ale również dzieciom, dlatego też większość producentów ma w swojej ofercie również szczoteczki do zębów dla dzieci. Charakteryzują się one mniejszymi rozmiarami, bardziej miękkimi włóknami oraz delikatniejszym działaniem, tak aby nie szkodzić zębom naszych dzieci.
Szczoteczka elektryczna to świetny pomysł na prezent
Często zastanawiasz się co podarować bliskiej osobie? Elektryczna szczoteczka do zębów to doskonały pomysł na prezent na każdą okazję, niezależnie czy chodzi o urodziny, imieniny, czy też święta.
Zależnie od tego, jakim dysponujesz budżetem w ofercie sklepu esiteo.pl znajdziesz szczoteczki elektryczne w cenach już od około 100 zł. Jeśli myślisz nad prezentem, na przykład na rocznicę możesz wybrać zestaw składający się z dwóch szczoteczek dla niej i dla niego, na przykład Philips Sonicare HX3675, lub dwupak Oral-B Pro 3 3900.