Szczoteczki soniczne
Szczoteczka soniczna
Szczoteczki soniczne to rozwiązanie, które od kilku lat mocno zyskuje na popularności, choć jego historia sięga ponad 80. lat wstecz. Pierwsza szczoteczka elektryczna została wynaleziona bowiem w 1937 roku przez Tomlisona Moseleya, przedstawiciela firmy Motodent w USA. Była to szczoteczka z obrotową główką zasilana prądem z gniazdka.
Szczoteczki ulepszył w latach 50. ubiegłego wieku szwajcarski stomatolog dr Philippe Guy Woog, który opracował szczoteczkę z wibrującą główką. Choć to rozwiązanie nie było oparte na ultrasonicznych drganiach o tak wysokiej częstotliwości, jak w dzisiejszych szczoteczkach, zasada działania była bardzo podobna. W kolejnych dekadach szczoteczki zasilane prądem z gniazdka łazienkowego były zastępowane przez kolejne rozwiązania, zasilane bateriami oraz akumulatorami.
W ostatnich latach technologia ta stale się rozwija i zyskuje na popularności i dzieje się tak nie bez powodu. Nowoczesne technologie wprowadzane do współczesnych szczoteczek sonicznych sprawiają, że skuteczność i dokładność mycia zębów zostały wprowadzone na nowy poziom. Między innymi dlatego szczoteczki soniczne są tak mocno polecane przez stomatologów na całym świecie.
Szczoteczka soniczna – jak to działa?
Współczesne szczoteczki soniczne takie jak Oral-B czy Phillips korzystają z najnowszych zdobyczy techniki, by usprawnić i ułatwić dbanie o higienę jamy ustnej.
Zasada działania szczoteczki sonicznej jest stosunkowo prosta – zasilany akumulatorem silniczek szczoteczki wprawia główkę szczoteczki w drgania o bardzo wysokiej częstotliwości sięgającej nawet blisko 80 000 drgań na minutę, co daje nawet ponad 1300 drgań na sekundę!
Drgania główki przenoszone są na włókna szczoteczki, które rozbijają znajdujące się na powierzchni zębów zanieczyszczenia, takie jak płytka nazębna, resztki jedzenia, kamień nazębny i skutecznie je usuwają poprzez ruch wymiatający. W połączeniu z właściwościami czyszczącymi pasty do zębów to wyjątkowo efektywny sposób mycia zębów.
Mówiąc najprościej – szczoteczka soniczna wyręcza nas, wykonując niezbędne przy myciu zębów ruchy ze znacznie większą częstotliwością. Dzięki temu jest znacznie skuteczniejsza niż w przypadku nawet najdokładniejszego mycia zwykłą szczoteczką do zębów.
Przydatne funkcje w nowoczesnych szczoteczkach sonicznych
Producenci szczoteczek sonicznych prześcigają się w najnowocześniejszych rozwiązaniach, dodając coraz to nowe funkcje, pomagające w codziennym użytkowaniu. Do tego stopnia, że dzisiejsze szczoteczki można przyrównać do niewielkich komputerów.
Timer
Zupełną normą wśród producentów jest zastosowanie funkcji timera, który odmierza nam czas mycia, a nawet sygnalizuje moment, w którym powinniśmy zmienić szczotkowaną strefę jamy ustnej (na przykład co 30 sekund). Szczoteczki sygnalizują odliczanie wibracją, a po upływie czasu mycia – zwykle jest to sugerowane przez dentystów 2. minuty – po prostu kończą pracę.
Programy mycia zębów
Początkowo szczoteczki elektryczne i soniczne wyposażone były w jeden program i działały ze stałą częstotliwością, jednak kolejne badania rozwojowe producentów sprawiły, że wprowadzono nowe programy mycia zębów, które nie tylko zmieniają prędkość, ale też częstotliwość drgań, dzięki czemu mycie daje lepsze efekty.
Jakie programy może mieć szczoteczka soniczna? Topowe modele oferują:
- program czyszczący – podstawowy program mycia zębów,
- program wybielający – tryb o wysokiej częstotliwości drgań pomagający usuwać przebarwienia z kawy, papierosów oraz jedzenia,
- program polerujący – najwyższa częstotliwość drgań pozwalająca wypolerować powierzchnię zębów, aby były czyste i lśniące,
- program masujący – tryb dedykowany dla osób z nadwrażliwością dziąseł, delikatnie masuje dziąsła,
- program do zębów wrażliwych – tryb o nieco mniejszej sile drgań dla osób z nadwrażliwością czy chorobami zębów takimi jak paradontoza.
Warto zaznaczyć, że najwyższa częstotliwość drgań jest zwykle zarezerwowana dla programów wybielających lub polerujących, które nie tylko usuwają przebarwienia i zanieczyszczenia, ale też wygładzają powierzchnię zębów.
Inteligentne szczoteczki soniczne – Bluetooth i aplikacja na smartfona
Producenci tacy jak Oral-B, czy Phillips wprowadzili do szczoteczek również technologię Bluetooth, dzięki której możemy połączyć swoją szczoteczkę ze smartfonem i na bieżąco monitorować swoje postępy, poprawiać technikę mycia i docierać w najgłębsze zakamarki jamy ustnej. To oznacza, że współczesne elektryczne szczoteczki są naprawdę smart.
Aplikacja podpowiada nam, jak i gdzie powinniśmy dotrzeć główką szczoteczki, o których miejscach nie zapominać i jak poprawić naszą technikę. Najwyższe modele takie jak Oral-B iO Series 9 posługują się nawet modułem wykrywającym położenie szczoteczki w jamie ustnej, czyli skanują miejsce, gdzie znajduje się szczoteczka, a nawet analizują styl, rozpoznając ponad 1000 nawyków szczotkowania zębów i sugerują, o których miejscach nie powinniśmy zapominać.
Czujnik siły nacisku
Najnowsze szczoteczki topowych producentów, takie jak Philips Sonicare, czy Oral-B serii iO wyposażone są również w czujniki siły nacisku umieszczone w główce szczoteczki, pozwalające inteligentnie dopasować częstotliwość i siłę drgań do twojego stylu mycia zębów.
Indukcyjne ładowanie i bateria, która starczy na dwa tygodnie
Większość współczesnych szczoteczek sonicznych jest całkowicie wodoodporna, a żeby to osiągnąć, producenci wyposażyli je w możliwość indukcyjnego ładowania akumulatorów – wystarczy postawić szczoteczkę na specjalnej bazie, lub skorzystać z etui (w wyższych modelach) ze wbudowanym powerbankiem, aby naładować szczoteczkę.
Pojemne akumulatory litowo-jonowe pozwalają szczoteczce działać bez konieczności ładowania nawet przez ponad dwa tygodnie. Skromniejsze modele są ładowane poprzez kabel USB i klasyczną ładowarkę, na przykład do smartfona.
Czy szczoteczka soniczna jest dobra dla zębów?
Jeśli nie masz szczególnych przeciwwskazań od swojego stomatologa, stosowanie szczoteczki sonicznej może przynieść ci same korzyści. Skuteczność tego typu urządzeń jest potwierdzona przez stomatologów na całym świecie. Do przeciwwskazań mogą przyczynić się choroby dziąseł lub zębów takie jak paradontoza, ale również one nie dyskwalifikują szczoteczek sonicznych. Wtedy warto skonsultować się ze swoim dentystą i dopytać, która szczoteczka będzie dla ciebie najlepsza.
Dla ułatwienia producenci dodali do oferty końcówki do szczoteczek o różnym przeznaczeniu, aby jeszcze lepiej dopasować funkcjonalność szczoteczki do twoich potrzeb. Aby dodatkowo zadbać o stan jamy ustnej, doskonałym pomysłem jako uzupełnienie dla szczoteczki sonicznej lub rotacyjnej jest nić dentystyczna, lub irygator pomagający dotrzeć w trudno dostępne miejsca w przestrzeni międzyzębowej. Na rynku znajdziesz również szeroką ofertę szczoteczek sonicznych dla dzieci.
Szczoteczka soniczna dopasowana do twoich potrzeb
Oferta na rynku szczoteczek sonicznych jest wyjątkowo bogata i nietrudno znaleźć produkt dopasowany do twoich potrzeb i wyposażony w cechy, które nie tylko sprawią, że czyszczenie będzie szybkie i łatwe, ale też przyjemne i satysfakcjonujące.
W ofercie Esiteo.pl znajdziesz szeroki wybór szczoteczek sonicznych, elektrycznych, a także akcesoriów, które pomogą dbać ci o zdrowy i piękny uśmiech.